Unieważnienie paszportu

Od paru lat mieszkam za granicą. Będąc w Polsce, prowadziłem działalność gospodarczą. Firma została zamknięta, ale pozostały nieuregulowane zobowiązania. Były też sprawy sądowe związane z działalnością – dostałem wyrok w zawieszeniu. Od pewnego czasu do mojego taty przyjeżdża policja. Wypytują o mnie, ale tata nic nie mówi. Ponadto tata dostał pismo o rozpoczęciu sprawy sądowej dotyczącej unieważnienia mojego paszportu. Sąd chce ustanowić tatę kuratorem. Jak mogę sprawdzić, czy są toczone przeciwko mnie jakieś nowe postępowania? Boję się przyjeżdżać do kraju. Za granicą mam pracę i narzeczoną. Co będzie, jeśli mój paszport zostanie unieważniony?

Jak i gdzie sprawdzić, czy toczy się wobec mnie postępowanie karne?

Po pierwsze, powinien Pan sprawdzić, czy faktycznie toczy się wobec Pana jakiekolwiek nowe postępowanie karne lub czy nie zostało podjęte postępowanie zakończone warunkowym zawieszeniem (z uwagi na możliwe złamanie przez Pana warunków zawieszenia).

Najprostszym sposobem jest udanie się (lub gdy nie chce Pan przyjeżdżać do kraju, to telefoniczne albo listowne skontaktowanie się) na komendę policji lub do prokuratury z zapytaniem, czy toczy się takie postępowanie. Oczywiście w tym celu musi Pan wiedzieć, w jakiej miejscowości może być prowadzone postępowanie. Jeżeli w Pańskim mieście jest więcej niż jedna prokuratura i komenda policji, to musi Pan ustalić, w jakim miejscu (jaka ulica) miał Pan popełnić dane przestępstwo, a następnie udać się do prokuratury/ komendy właściwej dla danej ulicy ze swoim pytaniem. Jeżeli nie ma Pan takiej możliwości, to po prostu musi się Pan skontaktować z każdą z tych jednostek po kolei.

Gdy okaże się, iż jakieś postępowanie jest prowadzone w Pańskiej sprawie, to może Pan od razu zgłosić, iż chciałby Pan złożyć zeznania w tej sprawie. Będzie Pan mógł w takiej sytuacji ustalić datę swego stawiennictwa, kiedy to zostanie Pan przesłuchany.

Jeżeli obawia się Pan, iż może być poszukiwany listem gończym, może Pan to sprawdzić na stronach poszczególnych komend policji lub na stronie www.poszukiwani.policja.pl. Gdy wejdzie Pan w odnośnik do swego nazwiska, uzyska Pan więcej informacji dotyczących Pańskiej sytuacji. Oprócz wskazania, za jaki czyn jest Pan poszukiwany, jest tam także podany numer kontaktowy do komendy właściwej w Pańskiej sprawie. Dzwoniąc pod wskazany numer, uzyska Pan informację, czy jest to poszukiwanie listem gończym czy ENA, a także na czyje polecenie zostały one wydane. Powinien Pan także uzyskać informację, w związku z jakim czynem dokładnie jest Pan poszukiwany i w jakim czasie miało miejsce zdarzenie, w związku z którym jest Pan poszukiwany. Niektóre komendy wojewódzkie policji, zamieszczając listy poszukiwanych na swoich stronach, podają także sygnaturę sprawy, do której wydany został list gończy lub ENA, oraz jednostkę prokuratury właściwą do prowadzenia sprawy.

Unieważnienie paszportu

Następnie wyjaśniam kwestie paszportowe. Istnieje możliwość, iż Pański paszport zostanie unieważniony. Stać się tak może jedynie w dwóch sytuacjach wskazanych w art. 38 ust. 1 ustawy o dokumentach paszportowych. Po pierwsze, na wniosek sądu prowadzącego przeciwko posiadaczowi dokumentu paszportowego postępowanie w sprawie karnej lub postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub prowadzącego postępowanie cywilne. Druga sytuacja – na wniosek organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko posiadaczowi dokumentu paszportowego. Aby doszło do unieważnienia paszportu, organ ścigania musi powziąć wiadomość, iż posiada Pan ważnie wydany paszport i złożyć wniosek o jego unieważnienie.

W sytuacji gdy Pański paszport zostanie unieważniony, nie będzie Pan mógł się nim posługiwać, a próba przekroczenia granicy przy jego użyciu skończy się Pańskim zatrzymaniem na granicy (lotnisku) przez służby graniczne.

Jeżeli dowie się Pan od taty, iż takie unieważnienie paszportu nastąpiło, może Pan jeszcze spróbować obejść ten zakaz, udając się do konsulatu w kraju pobytu i składając tam ponowny wniosek o wydanie paszportu. Konsul, aby odmówić wydania paszportu, musi sprawdzić, czy wydany został taki zakaz przez organy. Często się zdarza, iż konsul nie dopełnia takiego obowiązku i wydaje nowy dokument, który umożliwia swobodne podróżowanie. W tej jednak sytuacji nadal istnieje ryzyko, iż przy przekraczaniu granicy służby zweryfikują Pański status w systemie i zatrzymają Pana.