Umowa podnajmu a wypowiedzenie umowy przez właściciela nieruchomości

Zawarłem umowę podnajmu lokalu na czas oznaczony (z pewnym człowiekiem, którego dalej będę nazywał „wynajmującym”). Wynajmujący zawarł umowę najmu z właścicielem nieruchomości również na czas oznaczony. Właściciel wyraził zgodę na podnajem. Umowy zostały zawarte w 2008 r. Jakiś czas temu właściciel wystąpił do wynajmującego o skrócenie umowy najmu. Umowa została skrócona za porozumieniem stron. Wynajmujący otrzymał odszkodowanie pieniężne. Ja dostałem pismo od wynajmującego, że umowa najmu została skrócona i w związku z tym moja umowa podnajmu zostaje wypowiedziana na podstawie art. 668 § 2 Kodeksu cywilnego. Czy wypowiedzenie jest skuteczne? Czy przysługuje mi odszkodowanie?

Wypowiedzenie umowy

Po szczegółowej analizie przesłanej przez Pana dokumentacji przede wszystkim należy wskazać, iż zawarta przez Pana umowa podnajmu nie reguluje w sposób szczegółowy kwestii wypowiedzenia umowy w związku z zakończeniem trwania umowy najmu, a jednocześnie odsyła ona w tych nieuregulowanych umową kwestiach do przepisów Kodeksu cywilnego (które nota bene znalazłyby zastosowanie, nawet gdyby umowa odwołania takiego nie zawierała).

W związku z powyższym w pierwszej kolejności należy sięgnąć do treści przepisu art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej K.c.), który stanowi, że „jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych”.

Z kolei § 3 ww. artykułu podaje: „Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”.

Jak zatem z powyższego wynika, jest zasadą, że umowy najmu (w tym również podnajmu) zawierane na czas określony mogą być przed tym terminem wypowiedziane w zasadzie jedynie wtedy, gdy uprawnienie takie wynika z konkretnej umowy.

Rozwiązanie terminowej umowy podnajmu

W tym miejscu jednak należy wskazać na jeden wyjątek dotyczący umów podnajmu, który umożliwia rozwiązanie terminowej umowy podnajmu nawet wtedy, gdy możliwości takiej nie przewiduje sama umowa.

Otóż, zgodnie z przepisem art. 668 § 2 K.c., stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.

Wobec tego uznać należy, iż w przedstawionej przez Pana sytuacji wyjątek ten właśnie niestety znajdzie zastosowanie, a co za tym idzie, zawarta przez Pana umowa podnajmu ulegnie rozwiązaniu najpóźniej z dniem rozwiązania umowy najmu obejmującej również użytkowany przez Pana lokal.

Dlatego też otrzymane przez Pana pismo najemcy w przedmiotowej sprawie jest uzasadnione.

Odszkodowanie z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy

Jeżeli chodzi zaś o ewentualne odszkodowanie z tytułu przedterminowego rozwiązania Pańskiej umowy, to niestety należy stwierdzić, iż umowa ta nie zawiera żadnych zapisów w tym zakresie, a ustawa z jednej strony umożliwia rozwiązanie tej umowy (art. 668 § 2 K.c.), z drugiej zaś również nie przewiduje w takim przypadku zaistnienia określonych roszczeń po stronie podnajmującego. Sama istota umowy podnajmu niesie ze sobą konieczność uwzględnienia przez podnajmującego pewnego ryzyka związanego z ewentualnym wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu, a co za tym idzie również i umowy podnajmu.

Najemca zaś, nieobjęty wyjątkiem z art. 668 § 2 K.c., może być z kolei uprawniony do otrzymania określonego świadczenia od właściciela wynajmowanej nieruchomości, np. w formie kary umownej z tytułu przedterminowego rozwiązania tej umowy, jeżeli postanowienia takie w umowie najmu zostały zawarte.

Podsumowując powyższe, niestety należy stwierdzić, iż w zaistniałej sytuacji będzie Pan musiał podporządkować się treści otrzymanego pisma, przy czym jednocześnie nie nabywa Pan z tego tytułu żadnych roszczeń odszkodowawczych względem najemcy.