.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego a zachowek

• Autor: Iryna Kowalczuk

W 1989 r. moi rodzice przepisali na mnie i na męża gospodarstwo rolne; w akcie notarialnym napisano, że przekazanie zawarte jest na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustanowiona zostaje dożywotnia służebność dwóch pomieszczeń i 30 arów gruntu na rzecz rodziców. Tato nie żyje od 20 lat. Ostatnio słyszę coraz częściej od mamy i rodzeństwa, że po śmierci mamy należy się wszystkim zachowek. Opiekę nad mamą sprawuję ja, wobec tego mam dwa pytania: Czy rodzeństwu należy się zachowek i w jakiej wysokości? Jakie mam zobowiązania w stosunku do mamy w chwili obecnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatem rodzice przekazali gospodarstwo rolne Pani i mężowi nie na podstawie umowy darowizny a umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1982 r. Nr 40, poz. 268, z późn. zm.).

 

Odnośnie kwestii zaliczenia gospodarstwa przekazanego przez rolnika następcy do podstawy ustalania zachowku należnego spadkobiercom tegoż rolnika, należy stwierdzić, iż zgodnie z orzecznictwem sądów przy ustalaniu wartości spadku dla obliczenia zachowku należnego uprawnionym nie uwzględnia się wartości gospodarstwa rolnego przekazanego w ten sposób.

 

Ważnym orzeczeniem w tej sprawie jest uchwała Sądu Najwyższego – Izba cywilna z dnia 19 lutego 1991 r. (sygn. akt. III CZP 4/91), gdzie sąd przyjął stanowisko, iż wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy w wyżej wymienionym trybie nie uwzględnia się przy ustalaniu zachowku.

 

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wskazał na niejednorodny charakter umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego następcy, zawierającej elementy prawa administracyjnego, ubezpieczeniowego i cywilnego, co przemawia przeciwko uznaniu, że z punktu widzenia uprawnień do zachowku umowa taka może być traktowana jako umowa darowizny.

 

Podobnie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 lipca 2006 r. (sygn. akt. VI ACa 99/2006). Stwierdził on, iż umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego, wobec zawarcia w niej elementów z różnych dziedzin prawa, ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 Kodeksu cywilnego.

 

Gdyby gospodarstwo rolne zostało przekazane zwykłą umową darowizny (nie na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych), to osoby uprawnione (czyli Pani rodzeństwo) mogłyby żądać zapłaty określonej kwoty tytułem zachowku.

 

Na marginesie należy również dodać, że ewentualne roszczenie o zachowek należne po zmarłym ojcu uległo już przedawnieniu. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego na dzień śmierci ojca (art. 1007 § 1 i 2) roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem 3 lat od ogłoszenia testamentu, a w przypadku kiedy ma miejsce dziedziczenie ustawowe – z upływem 3 lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).

 

Reasumując, nie jest Pani zobowiązana do zapłaty zachowku po śmierci mamy, a rodzeństwo, twierdząc, że jest inaczej, nie ma racji. Ma Pani jedynie obowiązek zapewnić mamie służebność osobistą mieszkania, co wynika wprost z podpisanej umowy. Służebność osobista nie rodzi obowiązku opieki nad mamą tylko i wyłącznie przez Panią. Tego w umowie nie ma. Do opieki nad mamą zobowiązane są wszystkie jej dzieci, bez względu czy coś od niej dostały, czy też nie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu