Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Umowa na odkupienie części działki od sąsiada

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 11.05.2017

Chciałabym odkupić od sąsiada fragment jego pola, na którym częściowo stoi nasz budynek, który otrzymaliśmy w darowiźnie, nie będąc świadomymi tego, jaka jest sytuacja. Zależy mi, aby zabezpieczyć się przed nierzetelnością sąsiada, aby po umówieniu się na kwotę sprzedaży nie odstąpił od sprzedaży lub nie zechciał podwyższyć kwoty. Czy mogę z nim podpisać umowę przyrzeczenia? Czy to prawda, że w przypadku odmowy mogę zażądać od niego odsprzedaży tego kawałka ziemi?

Anna Sufin

Zgodnie z art. 231 Kodeksu cywilnego (K.c.) – samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

 

Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

 

Warunkiem skutecznego dochodzenia roszczeń z art. 231 K.c. jest wymóg, aby wartość budynku lub innego urządzenia znacznie przewyższała wartość zajętej działki. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 maja 2002 r. (III CKN 940/00) stwierdził, że ocena, kiedy wartość budynku lub innego urządzenia „przenosi znacznie” wartość zajętej na ten cel działki, należy do sądu, który dokonuje jej, uwzględniając okoliczności sprawy, a m.in. różnicę wysokości pomiędzy obu tymi wartościami.

 

Istotą roszczeń z komentowanego przepisu jest więc żądanie odpowiednio przeniesienia na uprawnionego albo nabycia od niego własności działki, na której wzniesiony został budynek lub inne urządzenie, za odpowiednim wynagrodzeniem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjne w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2007 r. (I ACa 261/07) odpowiednie wynagrodzenie za przeniesienie własności działki gruntu zajętej pod budowę stanowi ekwiwalent jej wartości rynkowej, a ustalenie jej ceny następuje według cen obowiązujących w dacie orzekania.

 

Istota ekwiwalentnego świadczenia wzajemnego za wykup działki sprowadza się do zapłaty wynagrodzenia odpowiedniego, tj. odpowiadającego przeciętnym cenom, normalnie stosowanym przy sprzedaży tego rodzaju działek w wolnym okresie, z wyłączeniem oczywiście cen o charakterze spekulacyjnym.

 

Słowem – jeśli sąsiad nie zechce podpisać umowy przedwstępnej i sprzedać działki, wówczas przysługuje Pani roszczenie właśnie z art. 231 § 1 K.c.

 

Na koniec dodam, że naprawdę warto spróbować podpisanie najpierw z sąsiadem umowę przedwstępną i dopiero potem załatwianie sprawy administracyjnej. Mając umowę przedwstępną są Państwo zabezpieczeni także w tym przypadku, gdy sprawa trafi do sądu – będą to już bowiem koszty związane z postępowaniem sądowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + sześć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Anulowanie zamówienia przez zleceniodawcę – co robić?

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale rok temu otrzymałem od pewnej firmy zamówienie na wykonanie programu komputerowego. Po ukończeniu pracy miałem otrzymać umowę i udzielenie licencji. Z czasem kontakt stawał się coraz rzadszy, mimo że potrzebowałem wielu danych do pisanego programu. Ostateczna wersja była niepełna, bo nie otrzymałem wielu koniecznych informacji. Zleceniodawca wezwał mnie do niezwłocznego naprawienia programu (wciąż ignorując moje prośby o dane), a kilka dni później poinformował, że anuluje zamówienie. Co powinienem zrobić? Chcę otrzymać odszkodowanie lub kontynuować współpracę. Czy pozew powinienem wytoczyć na podstawie Kodeksu cywilnego, czy Kodeksu pracy?

Groźba cofnięcia darowizny, której przedmiot ma już innego właściciela

W 1996 roku moi rodzice rozwiedli się, a swoje mieszkanie (należało do majątku wspólnego) przekazali w formie darowizny mojemu bratu. Kilka lat później to ja otrzymałem to mieszkanie (także w formie darowizny) od brata. Wraz z żoną przez kolejne lata remontowaliśmy to mieszkanie, później je sprzedałem, a kwotę uzyskaną ze sprzedaży zainwestowaliśmy w wykończenie domu. W momencie sprzedaży mieszkania mama się z niego wymeldowała, by później zamieszkać z moją rodziną w naszym nowym domu. Tutaj mieszka całkowicie za darmo i ma dostęp do wszelkich wygód. Ostatnio jednak stwierdziła, że wolałaby mieszkać sama, dlatego żąda pieniędzy na zakup mieszkania i grozi, że cofnie darowiznę z 1996 roku. Czy cofnięcie darowizny może dotyczyć mnie, skoro poczyniona była ona pierwotnie na rzecz mojego brata? Który moment jest właściwy dla ewentualnej wyceny kwoty darowanego mieszkania?

Jak opóźnić podpisanie aktu notarialnego z deweloperem?

Podpisałem umowę przedwstępną na zakup mieszkania od dewelopera z terminem zapłaty i podpisania umowy końcowej do końca roku. Pieniądze wpłaciłem znacznie przed terminem, ale jestem w trakcie sprzedaży innej nieruchomości. Chciałbym odwlec termin podpisania aktu notarialnego na następny rok, ale deweloper naciska na mnie, bo chce zakończyć inwestycję i rzekomo zostałem ostatni. Co mogę zrobić, aby podpisać akt w dogodnym dla mnie terminie?

wizytówka Szukamy prawników »