Ujawnienie testamentu po sprawie spadkowej

• Autor: Łukasz Obrał

Zmarł mój mąż. Córka zrzekła się swojej części spadku na rzecz mnie. Składając wniosek w sądzie, oświadczyłam, że mąż nie pozostawił testamentu. Teraz dopiero, gdy mój ojciec odzyskał zdrowie, okazało się, że mąż napisał testament w obecności ojca i pozostawił go u niego. W testamencie mąż przekazuje mi cały majątek. Co teraz zrobić?

Ujawnienie testamentu po sprawie spadkowej

Postępowanie o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku

Domniemanie prawne, że ten, kto uzyskał stwierdzenie spadku, jest spadkobiercą, jest domniemaniem, które można obalić w toku postępowania o uchylenie lub zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Regulacje dotyczące zmiany lub uchylenia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zawiera art. 679 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Stosownie do tego przepisu dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału.

Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.

Odnalezienie się testamentu po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Jeżeli od chwili, w której dowiedziała się Pani o istnieniu testamentu swojego męża, nie upłynął jeszcze rok, to powinna Pani złożyć w sądzie odpowiedni wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

We wniosku powinna Pani wskazać w szczególności, że w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po mężu nie mogła Pani przedłożyć testamentu męża, ponieważ nic o nim Pani nie wiedziała. O testamencie dowiedziała się Pani dopiero po zakończeniu postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku.

Musi Pani również wskazać, że od chwili, w której uzyskała Pani możliwość powoływania się na testament męża (a więc od chwili, kiedy dowiedziała się Pani o istnieniu tego testamentu), nie upłynął jeszcze rok – należy wskazać dzień, w którym dowiedziała się Pani o istnieniu testamentu męża.

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku powinien spełniać warunki pisma procesowego. Powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu, do którego kieruje się pismo,
  • imiona i nazwiska stron,
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • żądanie zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wraz ze wskazaniem sygnatury tego postępowania,
  • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  • Pani podpis.

Do wniosku powinna Pani dołączyć testament męża. Wniosek należy wnieść do sądu, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po Pani mężu.

Pani ojciec miał obowiązek, gdy dowiedział się o śmierci Pani męża, złożyć testament w sądzie. Stosownie bowiem do art. 646 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza.

Według § 2 art. 646 K.p.c., kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.