Ujawnienie osobom postronnym wyciągów bankowych

• Autor: Grzegorz Gęborek

Mam proces o spadek po byłej żonie wytoczony przez pasierba. Sędzia udostępnił wyciągi bankowe stronie (pasierb i pełnomocnik). Ostatnio zeznawała konkubina pasierba, która stwierdziła, że przeglądała moje wyciągi bankowe. Sędzia na to zareagował i zapytał, jakim prawem to zrobiła. Sędzia podkreślił, że jest ona osobą postronną i nie miała prawa wglądu do wyciągów z banku. Co mogę zrobić, aby tak kobieta poniosła konsekwencje bezprawnego uzyskiwania informacji o mnie? Gdzie i jaki wnieść pozew?

Ujawnienie osobom postronnym wyciągów bankowych

Udostępnienie akt sprawy osobie nieuprawnionej

Sąd zażądał wyciągów z konta w postępowaniu cywilnym i złożenia do akt. Zgodnie z zasadą jawności zawartej w art. 9 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego: 1. Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.

Konkubina powoda niebędąca stroną postępowania nie ma prawa przeglądać akt, w tym wyciągów bankowych złożonych do akt.

Stan Pana konta i pozostałe informacje związane z wykonywaniem umowy z bankiem są objęte tajemnicą bankową. Nie stanowi naruszenia tajemnicy bankowej przedłożenie na żądanie sądu wyciągów bankowych. Powód i jego pełnomocnik mogli zapoznać się z wyciągami. Natomiast nie byli uprawnieni do udostępnienia zarówno wyciągów jak i kopii materiałów z akt sprawy osobie nieuprawnionej – konkubinie pasierba. Konkubina pasierba nie była uprawniona do uzyskiwania takich informacji. Zatem nieprawidłowe jest zarówno zachowanie konkubiny, jak i pasierba, jeżeli pozwolił jej na przeglądanie wyciągów bankowych. Wyciąg bankowy, oprócz danych objętych tajemnicą bankową, zawiera również inne dane wrażliwe, w tym Pana dane osobowe. Wyciągi zostały udostępnione w postępowaniu i dla celów postępowania sądowego.

Nie ulega wątpliwości, że byłoby dobrze, gdyby sąd zaprotokołował zeznanie konkubiny o tym, że zapoznała się ona z Pana wyciągami bankowymi.

W takiej sytuacji mogło dojść do naruszenia Pańskich dóbr osobistych. Może Pan wystąpić z roszczeniem cywilnym o naruszenie dóbr osobistych (art. 23, art. 24 i art. 448 Kodeksu cywilnego).

Naruszenie dóbr osobistych przez ujawnienie wyciągów bankowych innej osoby bez jej zgody

Może Pan również spróbować złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, nawet jeżeli organ ścigania nie dopatrzy się popełnienia przestępstwa, będzie to miało zapewne większe oddziaływanie niż wystąpienie z powództwem cywilnym, a dodatkowo nie pociąga konieczności wniesienia opłaty sądowej jak w przypadku powództwa cywilnego.

„Art. 23 [Ochrona dóbr osobistych] Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Art. 24 [Środki ochrony]

§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.”

„Art. 448 [Naruszenie dobra osobistego] W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się.”

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

Właściwym rzeczowo do rozpoznania pozwu o naruszenie dóbr osobistych jest sąd okręgowy. Właściwym miejscowo będzie sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanej. Pozew o ochronę dóbr osobistych podlega opłacie stałej w kwocie 600 zł.

Pozew o ochronę dóbr osobistych powinien spełniać ogólne warunki przewidziane dla pisma procesowego (art. 126 K.p.c.) i  pozwu (art. 187 K.p.c.).

„Art. 187 [Treść]

§ 1. Pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:

1) dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;

2) przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

§ 2. Pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:

1) wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;

2) dokonanie oględzin;

3) polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;

4) zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.”

„Art. 126 § 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

2) oznaczenie rodzaju pisma;

3) osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

5) wymienienie załączników.

§ 2. Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:

1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,

2) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub

3) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

§ 21. Dalsze pisma procesowe, poza elementami określonymi w § 1, powinny zawierać sygnaturę akt.

§ 3. Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do pism wnoszonych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

§ 4. Za stronę, która nie może się podpisać, podpisuje pismo osoba przez nią upoważniona, z wymienieniem przyczyny, dla której strona sama się nie podpisała.

§ 5. Pismo procesowe wniesione drogą elektroniczną powinno być opatrzone podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262).

§ 6. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania dotyczące trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym służącym do prowadzenia elektronicznego postępowania upominawczego oraz sposobu posługiwania się podpisem elektronicznym w tym postępowaniu, mając na względzie sprawność postępowania, dostępność drogi elektronicznej dla stron postępowania oraz ochronę praw stron postępowania, przy uwzględnieniu możliwości składania jednorazowo wielu pozwów.”