Ucieczka najemcy z mieszkania i brak opłat czynszu

Najemca mieszkania bez poinformowania mnie wyprowadził się, nie otrzymałem wypowiedzenia umowy (w umowie jest zapis o 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia) ani zapłaty za czynsz i media za obecny i poprzedni miesiąc. Najemca wysłał mi SMS-a, że mieszkanie jest puste, a klucze do mieszkania są w skrzynce na listy. Próbowałem dzwonić do najemcy, ale miał wyłączony telefon. Obecne miejsce zamieszkania najemcy nie jest mi znane. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Ucieczka najemcy z mieszkania i brak opłat czynszu

Wyprowadzenie się najemcy z lokalu bez wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu

Wypowiedzenie z art. 673 K.c. ma charakter oświadczenia woli kształtującego prawo. Jest to czynność prawna jednostronna, powodująca wygaśnięcie stosunku najmu zawartego na czas nieoznaczony. Prawo wypowiedzenia przysługuje każdej stronie. Może ono być dokonane w każdej formie, również przez czynność procesową, np. wniesienie pozwu o eksmisję mieści w sobie dorozumiane oświadczenie woli o wypowiedzeniu najmu.

W opisanym przypadku najemca oddał klucze i bez uprzedzenia wyprowadził się. Należy się jednak wynajmującemu czynsz za okres wypowiedzenia. Jeśli wynosił 3 miesiące, to 3 miesiące od dnia zwrotu kluczy lub w zależności od treści wypowiedzenia zawartego w umowie.

Nie zawsze bowiem wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Przyjmuje się, że jeśli najemca wyprowadził się z lokalu bez pisemnego wypowiedzenia, zwrócił klucze od lokalu a wynajmujący przyjął klucze, doszło miedzy nimi do zgodnego zakończenia umowy najmu.

Brak zgody wynajmującego lokal na rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia

Jednak w sytuacji, gdy nie zgadza się Pan na rozwiązanie umowy wcześniejsze niż określone w warunkach umowy, może domagać się Pan odszkodowania za okres od oddania klucza do momentu, w którym umowa najmu rozwiązałaby się, licząc dzień oddania kluczy za wypowiedzenie. Posiada Pan SMS. W razie sporu będzie on wiarygodnym dowodem.

Proszę pisemnie wezwać najemcę do zapłaty czynszu za okres wypowiedzenia oraz zaległości za media. Wysłać pismo na adres wskazany w umowie – skoro najemca podał go jako aktualny.

Zapewne nie zapłaci, wówczas należy skierować pozew do sądu. Wskazuje Pan adres podany w umowie albo może Pan wystąpić do zbioru danych PESEL z wnioskiem o wydanie informacji i miejscu zameldowania.

To wystarczy.

Z prawomocnym wyrokiem uda się Pan do komornika. Ten po numerze PESEL znajdzie miejsce zatrudnienia najemcy i wyegzekwuje należność.

Sprawa nie jest prosta, ale nie tak skomplikowana jakby się wydawało. Łatwo uzyska Pan wyrok i klauzulę wykonalności, resztę zrobi komornik.