Uchylenie lub zmiana środka zapobiegawczego

Mieszkam wraz z moją rodziną w Poznaniu. Jestem oskarżony o czyn z art. 207 § 1 Kodeksu karnego. Po domowej awanturze zostałem pomówiony przez żonę o groźby karalne. Żona wezwała policję. Prokurator wydał postanowienie o oddaniu pod dozór policji oraz opuszczeniu lokalu mieszkalnego na okres trzech miesięcy. Co zrobić, aby doprowadzić do uchylenia lub zmiany środka zapobiegawczego? Nigdy nie miałem tego typu problemów.

Uchylenie lub zmiana środka zapobiegawczego

Wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego

W takiej sytuacji ma Pan prawo skorzystać z zapisów art. 254 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.), który stanowi, iż oskarżony może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego.

Jednocześnie art. 253 § 1 K.p.k. podaje, że środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę.

W związku z powyższym zapisem, jeśli chce Pan złożyć wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego, musi Pan wykazać, iż ustały przyczyny do jego stosowania bądź zaistniały przyczyny uzasadniające jego całkowite uchylenie lub w najgorszym wypadku uzasadniające zmianę na inny środek.

Nakaz opuszczenia mieszkania w przypadku znęcania się nad rodziną

Uczciwie powiem, iż w opisanej przez Pana sytuacji, tj. w przypadku znęcania się nad rodziną, istnieją małe szanse na uchylenie nakazu opuszczenia mieszkania. Zakaz ten ma chronić Pańską rodzinę przed nowymi atakami z Pańskiej strony, zapewnić jej bezpieczeństwo psychiczne i pozwolić podjąć decyzję, czy rodzina podtrzymuje swoje oskarżenia.

Jeżeli chciałby Pan uchylenia tego zakazu, musi Pan wykazać, iż rodzina nie obawia się Pana i wyraża zgodę na Pański powrót do domu. W tym celu najlepiej byłoby, gdyby najbliżsi zgłosili ten fakt w prokuraturze i poparli Pański wniosek ustnie lub na piśmie.

Dobrymi dowodami, iż nie zagraża Pan rodzinie, byłyby: oświadczenie sąsiadów oraz oświadczenie od psychologa ze szkoły dzieci, iż te tęsknią za Panem i chcą Pańskiego powrotu. Warto wykazać, że nie ma Pan gdzie mieszkać oraz względy finansowe utrudniają Panu znalezienie nowego domu. Proszę podkreślić, iż było to jednorazowe zdarzenie i nigdy wcześniej rodzina nie skarżyła się na Pana. Trzeba wskazać, że rodzina nie zgłaszała nigdy, iż się Pana obawia lub stanowi Pan dla niej zagrożenie.

Jeśli jest możliwość podzielenia mieszkania w ten sposób, by mógł Pan korzystać z jednego pokoju, a rodzina z pozostałych pokojów, a jedynie kuchnia i łazienka stanowiłyby fragment wspólny mieszkania, proszę to również wskazać i zobowiązać się, iż będzie Pan korzystał jedynie z ww. pomieszczeń, gdy taka będzie wola rodziny.

Wniosek o zniesienie dozoru policyjnego lub zmianę jego częstotliwości

Odnośnie dozoru policyjnego może Pan wnosić, iż zastosowany wobec Pana dozór należy znieść całkowicie lub zmienić jego częstotliwość. Argumentem będzie fakt, iż dozór utrudnia Panu wykonywanie obowiązków zawodowych, a tym samym może przyczynić się do utraty przez Pana zatrudnienia, które stanowi źródło dochodu dla całej rodziny.

By „pozbyć się” ww. środków zapobiegawczych, może Pan jednocześnie zaproponować złożenie poręczenia majątkowego lub zastosowanie zakazu opuszczania przez Pana kraju, który może być połączony z zatrzymaniem paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.