Uchwała rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

Czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej, chcąc uchylić prawomocnie podjętą przez siebie uchwałę, musi to uczynić poprzez uchwalenie nowej uchwały (uchylającej poprzednią), czy wystarczy decyzja niepoparta żadnymi dokumentami poza zapisem w protokole z posiedzenia rady?

Uchwała rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

Podejmowanie uchwał przez rady nadzorcze spółdzielni mieszkaniowych

Prawo spółdzielcze w tym zakresie nie zawiera wiążących postanowień. Wskazuje ono:

Art. 35. § 1. Organami spółdzielni są:

1) walne zgromadzenie;

2) rada nadzorcza, zwana dalej «radą»;

3) zarząd;

4) w spółdzielniach, w których walne zgromadzenie jest zastąpione przez zebranie przedstawicieli – zebrania grup członkowskich (art. 59).

§ 2. Wybory do organów spółdzielni, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Odwołanie członka organu następuje także w głosowaniu tajnym.

§ 3. Statut może przewidywać powołanie także innych organów niż wymienione w § 1, składających się z członków spółdzielni. W takim wypadku statut określa zakres uprawnień tych organów oraz zasady wyboru i odwoływania ich członków.

§ 4. Jeżeli statut nie stanowi inaczej, przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały przez organ spółdzielni uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw uchwale”.

Nie zawiera też jednoznacznych przepisów odnośnie formy podjęcia uchwały rady nadzorczej.

Uchwała rady nadzorczej jest traktowana jak oświadczenie woli organu kolegialnego. W związku tym należy sięgnąć do przepisów Kodeksu cywilnego w tym zakresie. Według Kodeksu cywilnego (art. 60) „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli)”.

Oświadczenie woli zmierza do wywołania skutków prawnych, tj. ma na celu ustanowienie, zmianę lub zniesienie stosunku prawnego. Oświadczenie woli to zamiar wywołania pożądanego skutku prawnego. Zgodnie z Kodeksem cywilnym oświadczenie woli ma być zakomunikowane w jakikolwiek sposób, który dostatecznie wyraźnie demonstruje zamysł składającego takie oświadczenie

Wola rady nadzorczej może więc być wyrażona przez każde zachowanie się rady, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Dla celów dowodowych wskazane jest, by wola ta miała formę pisemną.

Stosując przepisy o formie czynności prawnych do uchwał organów kolegialnych (w tym uchwał rady nadzorczej spółdzielni), trzeba uwzględnić tryb ich podejmowania.

Są one protokołowane i w takim sensie można zasadnie twierdzić, że mają zawsze formę pisma.

W takiej sytuacji bez większego znaczenia jest to, czy uchwała rady nadzorczej będzie tylko zaprotokołowana, czy też niezależnie od zaprotokołowania powstanie w formie odrębnego dokumentu jako załącznikiem do protokołu posiedzenia rady nadzorczej.

W przypadku uchylenia własnej uchwały, informacja o tym zapewne jest w porządku obrad rady nadzorczej. W trakcie posiedzenia jest dyskusja nad tym punktem. Wszystko to jest protokołowane.

Protokołowane jest także glosowanie. Liczba oddanych głosów oraz fakt czy dana uchwała została podjęta czy też nie. To wystarczy do uznania, że dana uchwała rady nadzorczej została podjęta lub nie.

Uchylenie własnej uchwały przez radę nadzorczą nie wymaga żadnej szczególnej formy i trybu.

Tytułem przykładu wskażę na wyrok (sygn. akt I PKN 305/99) z dnia 13 października 1999 r.: „Pracownik obecny na posiedzeniu organu kolegialnego, na którym organ ten podjął uchwałę o odwołaniu go ze stanowiska, ma możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia o odwołaniu z chwilą ogłoszenia wyników głosowania i spisania treści uchwały do protokołu posiedzenia (art. 61 zdanie pierwsze k.c. w związku z art. 300 k.p.)”

Chwila ogłoszenia wyników głosowania i spisanie treści uchwały w dowolnej formie – w tym do treści protokołu – jest chwila podjęcia uchwały.

W jakiej formie mogą być podejmowane uchwały przez radę nadzorczą?

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy w spółdzielni obowiązują w tym zakresie przepisy wewnętrzne.

Mogą one przewidywać w jakiej formie mają być podejmowane uchwały przez radę nadzorczą oraz w jakiej formie maja być takie uchwały zapisywane, w jakiej formie rada nadzorcza ma dokumentować fakt podjęcia uchwały.

Tutaj niestety nie mogę podać zasad, bowiem bywają one równe w różnych spółdzielniach.

Konieczne byłoby sięgnięcie do statutu i regulaminów pracy rady nadzorczej w Pana spółdzielni. Z nich mogą wynikać odmienne od przedstawionych w odpowiedzi zasady.

Gdyby nic innego z nich nie wynika – wnioski zawarte w odpowiedzi byłyby wiążące w Pana sytuacji.