Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny po utracie pracy

Straciłam pracę. Do ubezpieczenia w moim zakładzie pracy zgłoszony był mój syn. Dzisiaj idę do lekarza i przedłużam zwolnienie lekarskie lub jeśli nie będzie takiej konieczności zarejestruję się w urzędzie pracy. Jak wygląda ubezpieczenie syna gdybym była na zwolnieniu lekarskim, a jak jeśli będę zarejestrowana się w urzędzie pracy?

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny po utracie pracy

Zakończenie stosunku pracy a prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Zgodnie z art. 67 ust. 6 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. w związku z zatrudnieniem) pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia (rozwiązanie stosunku pracy) ma wraz z członkami rodziny, którzy przed wygaśnięciem stosunku pracy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z tym przez czas pobierania przez Panią zasiłku chorobowego / świadczenia rehabilitacyjnego ma Pani wraz z dzieckiem (jeśli zgłosiła Pani dziecko do swojego ubezpieczenia u pracodawcy przed rozwiązaniem stosunku pracy) prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Prawo to wygasa z ostatnim dniem zwolnienia lekarskiego.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) powiatowy urząd pracy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza osoby bezrobotne (oraz członków ich rodzin) niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Zgłoszenie przez bezrobotnego członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Każda osoba bezrobotna ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, jeśli nie mają oni innego tytułu ubezpieczenia.

Za członka rodziny uważa się:

  • Dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka – do ukończenia przez nie 18 roku życia. Jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 18 lat, może być zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26. roku życia. Po tym czasie, o ile nie jest ubezpieczone z żadnego innego tytułu, powinno powiadomić szkołę lub uczelnię, która będzie zobowiązana zgłosić je do ubezpieczenia w NFZ. Dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi może być zgłoszone do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku.
  • Małżonka – mąż, żona (ale nie konkubenci).
  • Krewnych wstępnych (rodziców, dziadków) pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Potem należy zgłosić syna do ubezpieczenia zdrowotnego w powiatowym urzędzie pracy.