Ubezpieczenie w KRUS-ie a praca za granicą

Od kilku lat pracuję legalnie za granicą na umowę o pracę. Pół roku temu moja ciocia, która ma gospodarstwo rolne, pozwoliła mi się zameldować u niej i zaczęliśmy opłacać składki KRUS na moje nazwisko. Chodziło o to, żebym miał ubezpieczenie oraz lata pracy w Polsce. Dowiedziałem się jednak, że równoczesne ubezpieczenie w KRUS i praca za granicą jest niezgodne z przepisami. Co powinienem zrobić? Czy mogę kontynuować ubezpieczenie w KRUS-ie, czy też lepiej z niego zrezygnować, żeby nie wpakować się w kłopoty?

Ubezpieczenie w KRUS-ie a praca za granicą

Wyjazd do pracy za granicę a ubezpieczenie w KRUS

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników i która wyjeżdża do innego państwa członkowskiego, aby rozpocząć tam wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub pracy najemnej u zagranicznego pracodawcy na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem tego państwa, zobowiązana jest do bieżącego powiadomienia o tym fakcie jednostki KRUS właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego w terminie 14 dni od podjęcia pracy.

Zgłoszenie w KRUS faktu wykonywania pracy za granicą

Jak z tego wynika, jeśli jest Pan zatrudniony za granicą, powinien Pan powiadomić o tym oddział KRUS.

Jako osoba pracująca za granicą nie podlega Pan ubezpieczeniu w KRUS i nie jest Pan zgodnie z przepisami rolnikiem. Dlatego też przepisy cytowanej ustawy nie mają do Pana zastosowania. Słowem – nie ma podstaw, aby opłacał Pan składki KRUS.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy prowadzenie działalności gospodarczej oznacza prowadzenie na własny rachunek przez posiadacza gospodarstwa rolnego działalności zawodowej, związanej z tym gospodarstwem, stałej i osobistej oraz mającej charakter wykonywania pracy lub innych zwykłych czynności wiążących się z jego prowadzeniem.

Praca ta lub czynności nie muszą mieć charakteru pracy fizycznej. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 30 maja 1988 r. III UZP 8/88 (OSNCP 1988/12 poz. 166) czynności te mogą polegać np. na zarządzaniu gospodarstwem. W takim przypadku zarządzanie gospodarstwem powinno jednak mieć charakter zawodowej, stałej, osobistej i realizującej interesy danej osoby (posiadacza gospodarstwa) działalności rolniczej, mającej charakter pracy lub innych czynności wiążących się z prowadzeniem gospodarstwa.

Tak naprawdę Pana ubezpieczenie społeczne z tytułu posiadania gospodarstwa nie powstało, jeśli zameldowanie się w gospodarstwie miało miejsce w czasie pracy za granicą. Nie powinien Pan więc opłacać składek na ubezpieczenie społeczne rolników, bo to zbędny koszt i w sytuacji, gdy KRUS poweźmie informację, że pracuje Pan za granicą – zwróci Panu wszystkie zapłacone składki.

W tej sytuacji powinien Pan przede wszystkim zgłosić do KRUS fakt pracy za granicą, a KRUS wykreśli Pana z ubezpieczenia rolników i zwróci Panu składki.

Jednocześnie pragnę zauważyć, że z tytułu pracy za granicą posiada Pan ubezpieczenie zdrowotne, z którego może Pan korzystać także w Polsce.

Dodam jeszcze, że przekroczenie wspomnianego wyżej terminu 14 dni nie spotkają Pana żadne konsekwencje, bowiem przepis stanowi tylko, że ma Pan powiadomić KRUS o fakcie zatrudnienia, ale nie przewiduje za niepowiadomienie żadnych konsekwencji. Zwłaszcza że póki co nie uzyskał Pan żadnych korzyści z bycia ubezpieczonym w KRUS. Najrozsądniejszym wyjściem jest powiadomienie KRUS teraz, że podjął Pan pracę za granicą i zaprzestanie opłacania składek.