.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Testamenty wzajemne małżonków

• Autor: Iryna Kowalczuk

Jesteśmy małżeństwem, posiadamy majątek. Chcielibyśmy się zabezpieczyć na wypadek śmierci jednego z nas w ten sposób, że drugie będzie dziedziczyć całość i swobodnie dysponować majątkiem bez względu na wolę dzieci. Jak tego dokonać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Testamenty wzajemne małżonków

Spisanie testamentów wzajemnych - zapisanie majątku współmałżonkowi

Skoro po śmierci jednego z Państwa cały majątek ma dziedziczyć drugi współmałżonek, więc w tym celu warto spisać testamenty wzajemne. Czyli Pan w swoim testamencie przepisze należącą do Pana połowę majątku wspólnego małżeńskiego oraz cały majątek osobisty na rzecz żony, a żona na Pana. Wolność sporządzenia testamentu, tzw. wolność testowania, oznacza, że mogą Państwo samodzielnie i bez niczyjej zgody dowolnie rozdysponować swój majątek w testamentach.

 

Dodatkowo, ażeby każdy z Państwa był pewny, że po śmierci jednego z Was dzieci nie będą żądać od niego zachowku, warto jeszcze za życia spisać umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia (z każdym z dzieci, o ile są pełnoletnie).

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia

„Art. 1048 Kodeksu cywilnego [Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia]

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.”

 

„Art. 1049 Kodeksu cywilnego [Skutki umowy o zrzeczenie]

§ 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.

§ 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.”

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pozbawienie dzieci prawa do zachowku

Skutkiem umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jest pozbawienie prawa do zachowku, gdyż należy się on tylko określonym spadkobiercom, którzy byliby powołani do spadku z mocy ustawy. W przypadku zrzeczenia się jedynie prawa do zachowku osoba objęta zrzeczeniem może dziedziczyć nie tylko na podstawie testamentu, ale także z ustawy. Ta ostatnia możliwość istnieje wtedy, gdy zrzeczeniem objęto jedynie zachowek, a spadkodawca odwoła testament, który przewidywał dziedziczenie osób trzecich, lub gdy jeden ze spadkobierców testamentowych nie chce lub nie może dziedziczyć, a nie stosuje się przyrostu (A. Malinowski, Umowa o zrzeczenie..., s. 34).

 

Reasumując, w mojej ocenie wariant z testamentami wzajemnymi byłby najbardziej bezpieczny dla Państwa. Dawałby bowiem Państwu możliwość dziedziczenia swojego majątku i wyłącznego nim dysponowania. Należy mieć jednakże na uwadze, że testament generuje prawo do zachowku dla Państwa dzieci od wartości przepisanego tym testamentem majątku. Zatem aby i tutaj się zabezpieczyć, powinniście Państwo zawrzeć z dziećmi umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, o czym była mowa.

 

Dla pewności warto spisać testament u notariusza, który gwarantuje, że testament będzie sporządzony zgodnie z prawem, a jego zapisy ważne.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu