Mamy 7240 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Od kiedy należą się alimenty po sprawie rozwodowej?

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 22.06.2008

Moja rozprawa rozwodowa odbyła się ósmego maja tego roku. Była tylko jedna, bez orzekania o winie. Zasądzone zostały alimenty zaproponowane przez męża w pozwie, które mają być płatne do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Nie wiem jednak od kiedy. Czy od maja czy dopiero od czerwca, po uprawomocnieniu się wyroku?

Eliza Rumowska

Zasądzonych alimentów może się Pani domagać od dnia uprawomocnienia się wyroku, chyba że wnosiła Pani o zasądzenie również rat alimentacyjnych za poprzednie okresy. Jednak takie rozstrzygnięcie musi być wprost zawarte w orzeczeniu.

 

Jeśli nie otrzymała Pani odpisu wyroku (nie składała Pani wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem), to należy – po dniu uprawomocnienia się wyroku – złożyć do sądu wniosek o wydanie wyroku z klauzulą wykonalności. Tylko taki wyrok będzie bowiem stanowił podstawę do ewentualnego wszczęcia postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika.

 

Znaczenie ma również sama treść wyroku. Jeśli będzie Pani posiadała odpis wyroku, to będzie Pani wiedziała szczegółowo jakie są obowiązki byłego męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus 6 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Obowiązek alimentacyjny wobec ojca, który przez lata nie interesował się dziećmi

Od 12 lat przebywam na stałe z dziećmi w Irlandii. Wyszłam tu ponownie za mąż, a dzieci niedawno osiągnęły pełnoletność. Ich ojciec miał zasądzone alimenty, których jednak nie płacił, bo przez lata nie pracował. Nie kontaktował się z nami przez ostatnie siedem lat, a teraz nagle się odezwał. Czy jeśli nie ma środków do życia, może wystąpić do dzieci o alimenty?

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

Część mieszkania należąca do męża w zamian za długi alimentacyjne

Mąż jest mi winien alimenty na dzieci w wysokości ok. 30 000 zł + odsetki. Chciałabym wyegzekwować te pieniądze, choć wydaje się to niemożliwe. Mamy mieszkanie, chciałabym po podziale majątku uzyskać część męża w zamian za długi alimentacyjne. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

wizytówka Szukamy prawników »