Termin rozpatrzenia wniosku przez sąd

Jaki jest termin rozpatrzenia przez sąd wniosku o odroczenie kary pozbawienia wolności? Proszę o wskazanie odpowiednich regulacji prawnych.

Termin rozpatrzenia wniosku przez sąd

Odroczenie lub przerwa w wykonania kary pozbawienia wolności

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż przepisy Kodeksu karnego wykonawczego o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolności nie mówią wprost o terminie rozpatrzenia przez sąd takiego wniosku.

Wobec tego, że nie ma określonego czasu na rozpatrzenie takiego wniosku, może to trwać miesiąc, a nawet dłużej.

W praktyce sądy przed rozpoznaniem wniosku raczej nie doprowadzają przymusowo do odbycia kary tych osób, które złożyły wniosek o odroczenie wykonania kary. Oczywiście ocena sytuacji należy tu do sądu. Jednakże nierozpatrzenie wniosku do czasu rozpoczęcia odbywania kary może spowodować komplikacje.

Jak wskazałem, sąd nie jest związany żadnym terminem.

Z okoliczności sprawy wynika, jaki to powinien być termin. Bierze się pod uwagę przede wszystkim termin rozpoczęcia kary, bo rozpatrzenie wniosku po tym terminie staje się bezzasadne (aczkolwiek możliwe).

Termin rozpatrzenia wniosku o odroczenie kary pozbawienia wolności

W razie złożenia wniosku i oczekiwania można zwrócić się pisemnie o przyśpieszenie rozpatrzenia tego wniosku.

Według Kodeksu karnego wykonawczego:

„Art. 1. § 1. Wykonywanie orzeczeń w postępowaniu karnym, w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz kar porządkowych i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności odbywa się według przepisów niniejszego kodeksu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

§ 2. W postępowaniu wykonawczym w kwestiach nieuregulowanych w niniejszym kodeksie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego”.

Z kolei Kodeks postępowania karnego mówi o rozsądnym terminie rozstrzygnięcia sprawy.

„Art. 2. § 1. Przepisy niniejszego kodeksu mają na celu takie ukształtowanie postępowania karnego, aby:

(…)

4) rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w rozsądnym terminie”.

Jednak Kodeks postępowania karnego nie zawiera definicji tego pojęcia.

W zależności od sytuacji może to być kilka tygodni, jak również kilka lat. Tak wskazuje praktyka.

Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.

W odniesieniu do wniosku o odroczenie wykonania kary można przyjąć, że rozsądnym terminem jego rozpatrzenia jest taki termin, aby skazany miał możliwość zareagowania na ewentualne odmowne załatwienie jego sprawy.