Uprawnienia technika pożarnictwa

Jakie uprawnienia posiada absolwent Aspiranckiej Szkoły Pożarniczej – technik pożarnictwa? Czy taka osoba może prowadzić kursy, szkolenia dla jednostki OSP ORW, która jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w krajowym systemie? Osoba ta jest prezesem w tej jednostce.

Uprawnienia technika pożarnictwa

Jakie uprawnienia posiada absolwent Aspiranckiej Szkoły Pożarniczej – technik pożarnictwa?

Z analizy przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej wynika, że ochotnicze straże pożarne stanowią jednostki ochrony przeciwpożarowej. Przepisy dotyczące tych jednostek odnoszą się także do OSP. Zgodnie z art. 19 ustawy „ochotnicza straż pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze”. Takie szkolenie pożarnicze jest przewidziane w art. 28 tej ustawy, a organizuje je Państwowa Straż Pożarna lub gmina. Ze statutów stowarzyszeń OSP wynika, że także one zajmują się organizowaniem szkoleń pożarniczych dla członków OSP.

Technik pożarnictwa jest jednym z zawodów pożarniczych, do których przygotowują Aspiranckie Szkoły Pożarnictwa. Z ramowego planu zajęć w ramach nauki do zawodu technik pożarnictwa wynika, że osoba, która ukończyła naukę w tym zawodzie jest przygotowana do prowadzenia szkoleń.

Technik pożarnictwa przygotowany jest do:

  • realizacji zadań związanych z organizowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczych w przypadku: walki z pożarami, klęsk żywiołowych, katastrof komunikacyjnych i budowlanych, awarii oraz zagrożeń spowodowanych toksycznymi środkami przemysłowymi,
  • wykonywania określonych funkcji dowódczych,
  • organizowania toku służby w jednostce,
  • prowadzenia szkoleń i doskonalenia zawodowego,
  • realizowania zadań związanych z prowadzeniem spraw kadrowych, kwatermistrzowskich oraz finansowych,
  • sprawowania czynności prewencyjnych w zakresie prowadzenia rozpoznawania zagrożeń, podejmowania przeciwdziałania tym zagrożeniom, propagowania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
  • wykonywania funkcji organizacyjnych, kontrolnych i dowodzenia w jednostkach ratowniczo-gaśniczych państwowej straży pożarnej,
  • kontrolowania przestrzegania przepisów ppoż. w obiektach, podczas procesów technologicznych, na obszarach wiejskich, miejskich oraz leśnych, a także rozpoznawania innych miejscowych zagrożeń,
  • dowodzenia jednostkami taktycznymi państwowej straży pożarnej na szczeblu plutonu i kompanii,
  • nadzorowania przestrzegania przez załogę bezpiecznych warunków pracy,
  • wstępnego ustalania przyczyn oraz okoliczności powstania i rozprzestrzenienia się pożaru,
  • posługiwania się dokumentacją zagrożonych obiektów, przepisami i instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa ppoż. oraz funkcjonowania jednostek ratowniczo-gaśniczych,
  • analizowania sprawności działania automatycznych zabezpieczeń ppoż., alarmowych oraz wykrywających inne lokalne zagrożenie,
  • prowadzenia szkoleń i ćwiczeń dla załóg z zakresu wykorzystania technicznego wyposażenia jednostek ratowniczo-gaśniczych w różnorodnych warunkach eksploatacyjnych,
  • organizowania i prowadzenia zawodów pożarniczych oraz ćwiczeń na obiektach, a także sprawdzianów gotowości bojowej straży pożarnych i współdziałania z innymi służbami ratowniczymi,
  • sprawdzania stanu technicznego i nadzorowania konserwacji wyposażenia technicznego jednostek ratowniczo-gaśniczych,
  • posługiwania się komputerem i wykorzystywania odpowiednich programów podczas pracy.

Czy technik pożarnictwa jest uprawniony do prowadzenia szkoleń dla OSP?

Brak jest przepisów, które regulowałyby kwestie wymagań dotyczących osób prowadzących szkolenia pożarnicze. Stąd należy wnioskować, że technik pożarnictwa, który jest zawodowo przygotowany do prowadzenia tych szkoleń, może prowadzić takie szkolenia dla jednostek OSP – organizowane przez gminy, stowarzyszenia OSP lub PSP. Brak jest przepisów zakazujących takie działania. Co więcej, ze statutów OSP wynika, że szkolenia takie może prowadzić np. naczelnik straży, którym może zostać technik pożarnictwa (m.in.).

W mojej ocenie na zadane przez Panią pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Technik pożarnictwa jest uprawniony do prowadzenia szkoleń dla OSP, nawet jeśli działa na jej rzecz. Taki wniosek wynika z faktu, że technicy pożarnictwa są w ramach swojej nauki zawodu przygotowywani do organizacji i prowadzenia szkoleń, oraz z faktu, że nie ma przepisów, które wskazywałyby konkretnie, kto może prowadzić szkolenia dla OSP (mam na myśli wykładowcę).

W kwestii, czy akurat prezes danej jednostki OSP może prowadzić szkolenia w tej jednostce, niezwykle przydatna byłaby znajomość statutu tej ochotniczej straży pożarnej. Z niego może wynikać zakaz podejmowania zajęć zarobkowych na rzecz OSP. Gdyby moja odpowiedź nie byłą w pełni satysfakcjonująca (a może taka być z uwagi na brak regulacji prawnych w tej kwestii), służę dalszą pomocą i odpowiedziami na bardziej szczegółowe pytania. Być może opis konkretnej sytuacji pozwoli ją odnieść do przepisów spoza regulacji dotyczących ochrony przeciwpożarowej.