Szantaż – możliwe konsekwencje prawne

• Autor: Anna Jędrzejczak

Jakiś czas temu zostałam sprowokowana przez bliską osobę do rozebrania się przed amatorską kamerą. Bez mojej zgody nagrano filmik i zdjęcia. Obecnie jestem szantażowana przez partnerkę tego człowieka, która żąda, abym zerwała z nim kontakty. Grozi mi opublikowaniem tych materiałów. Tymczasem ja nie nagabuję ani nie naruszam jego wolności osobistej, tylko po prostu się przyjaźnimy. Jakie są konsekwencje prawne takiego szantażu? I co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Szantaż – możliwe konsekwencje prawne

Groźba upublicznienia zdjęć lub filmów o treści pornograficznej

Groźba dokonania przestępstwa, w tym przypadku upublicznienia zdjęć, filmów o treści pornograficznej z Pani udziałem, w celu zmuszenia Pani do zaniechania kontaktów z byłym chłopakiem, jest przestępstwem opisanym w przepisie art. 191 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) – o ile wzbudza w Pani uzasadnioną obawę, że będzie spełniona.

Do zaistnienia tego przestępstwa konieczne jest spełnienie kilku przesłanek:

  1. musi zaistnieć groźba rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego (potocznie nazywana szantażem),
  2. groźba musi wzbudzać w Pani uzasadnioną obawę, że będzie spełniona.

Aby można było mówić o wyczerpaniu znamion tego przestępstwa, nie jest konieczne spełnienie tych gróźb.

Przestępstwo to atakuje wolność wyboru postępowania przez zmuszanie innej osoby do zachowania narzuconego przez sprawcę.

Co grozi za przestępstwo zniewagi?

Przestępstwo opisane w art. 191 K.k. jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Samo upublicznienie zdjęć o takiej treści bez zgody osoby znajdującej się na zdjęciach wyczerpuje znamiona przestępstwa opisanego w art. 213 K.k., tj. przestępstwa zniewagi.

Istota tego rodzaju przestępstwa sprowadza się do zachowania, które stanowi wyraz pogardy, uwłaczania czci drugiego człowieka. Celem osoby, która Pani grozi upublicznieniem tego typu zdjęć, jest ubliżenie Pani, poniżenie Pani osoby w oczach innych.

Jeśli czuje się Pani zagrożona, to proszę złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prokuraturze.

Jednak nie tylko prawo karne chroni Pani dobra osobiste (takie jak cześć, godność). Również na gruncie prawa cywilnego istnieje możliwość obrony.

Pozew z żądaniem zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy

W sytuacji, kiedy zdjęcia lub film zostaną opublikowane, może Pani dochodzić od sprawcy tego czynu zadośćuczynienia za krzywdę; może Pani również żądać, aby sprawca dopełnił czynności potrzebnych do usunięcia skutków swojego działania, np. publicznych przeprosin. Można również żądać od sprawcy tego czynu zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Takie żądania można zgłosić w pozwie skierowanym przeciwko sprawcy. Pozew składa się do właściwego sądu okręgowego.

Zanim podejmie Pani jakiekolwiek kroki w celu wszczęcia postępowania, może warto byłoby wezwać do zaprzestania osobę, która Pani grozi. Do Pani jednak należy ocena sytuacji faktycznej, a zatem to Pani zdecyduje, jakie kroki w tej sytuacji najlepiej podjąć.