Mamy 7120 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Świadek w sądzie

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 30.07.2012

Właściciele firmy, w której pracuję, toczą spory finansowe. Zostałem wezwany jako świadek w sądzie przez jedną ze stron. Wolałbym uniknąć zeznawania, nie chcę narazić się żadnemu z przełożonych. Co robić?

Marek Gola

Oprócz dowodów z dokumentów najczęściej stosowanym dowodem w postępowaniu przed sądem pracy są zeznania świadków. Rzeczywiście zdarza się, że strony występujące przed sądem nie wzywają świadków, przekonane, że ci i tak odmówią składania zeznań albo w ogóle nie stawią się na rozprawę. Tymczasem trzeba pamiętać, że składanie zeznań jest obowiązkiem każdej osoby wezwanej do sądu w charakterze świadka.

 

Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd może skazać świadka na grzywnę w wysokości do 5000 zł, po czym wzywa go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skazuje na kolejną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie przez policję. Świadek – w ciągu tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego go na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany – może jednak usprawiedliwić swe niestawiennictwo. W razie nieusprawiedliwienia niestawiennictwa sąd zwolni świadka od grzywny i od przymusowego sprowadzenia. Świadek ma obowiązek stawić się wówczas na kolejną rozprawę w sądzie (art.274 i 275 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Tylko w ściśle określonych przypadkach świadek może odmówić składania zeznań. Te wyjątki wymienia art. 261 Kodeksu postępowania cywilnego. Zachodzą w sytuacji, gdy świadek w sądzie jest wobec którejkolwiek ze stron: małżonkiem, bratem, rodzeństwem, rodzicem, dziadkiem, babcią, wnukiem lub powinowatym w tej samej linii (bratowa, teść, szwagier itp.). Dotyczy to również stosunków adopcyjnych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kolejny wyjątek jest wtedy, gdy zeznania świadka w sądzie mogłyby narazić jego samego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, szkodę majątkową, hańbę albo gdy są ono związane ze złamaniem tajemnicy zawodowej (np. lekarz, adwokat itp.).

 

Poza tymi przypadkami istnieje obowiązek składania zeznań. Świadkowie w sądzie mają też obowiązek mówić prawdę. Składanie fałszywych zeznań jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do trzech lat.

 

Strona powołująca się na dowód ze świadków w sądzie musi pamiętać, że zobowiązana jest oznaczyć fakty, które mają być potwierdzone zeznaniami poszczególnych świadków oraz wskazać świadków tak, aby było możliwe wezwanie do sądu (art. 258 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Skoro zatem już został Pan wezwany jako świadek, to może dobrze byłoby poznać na jaką okoliczność ma Pan świadczyć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 10 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Wezwanie do stawienia się w sądzie w charakterze świadka

W zeszłym roku chciałem kupić samochód. Znalazłem odpowiednie auto przez internet i zadzwoniłem do sprzedawcy. Ten po kilku telefonach zaczął nalegać na wpłatę zaliczki, co wzbudziło moje podejrzenia, więc zakończyłem sprawę. Niedługo potem zostałem wezwany na policję w celu złożenia wyjaśnień, bo sprzedawca okazał się oszustem. Myślałem, że to koniec, ale wczoraj otrzymałem wezwanie do sądu, że mam się stawić w charakterze świadka. Czy naprawdę muszę? Przecież nie jestem poszkodowany i złożyłem już wyjaśnienia.

Prawa i obowiązki świadka – wyłączenie jawności rozprawy, utajnienie danych osobowych świadka

Przed tygodniem otrzymałam wezwanie na policję w charakterze świadka w sprawie z art. 207 § 1 K.k. Sprawa dotyczy mojego sąsiada z naprzeciwka. Wezwanie otrzymałam osobiście od policjanta, oznajmił mi on, że jako najbliższa sąsiadka muszę zeznawać. Z tego co się orientuję, mój sąsiad nie stawiał się na dotyczące go rozprawy sądowe. To człowiek bardzo impulsywny, który często urządza awantury w swoim domu, a ma troje małych dzieci. Jak na razie mam się stawić na komisariacie, boję się jednak, że będę musiała później zeznawać jako jawny świadek w sądzie. Chciałabym dowiedzieć się, jakie mam prawa, jeżeli chodzi o składanie zeznań przeciwko sąsiadowi. Jestem osobą młodą i nie chcę ze względu na swoje bezpieczeństwo występować jako świadek jawny. Co powinnam zrobić?

Czy można odmówić zeznań w charakterze świadka?

Mamy być świadkami w sądzie, ale nie znamy sprawy i od kilku lat nie utrzymujemy z rodziną kontaktu, bo od dawna przebywamy za granicą. Czy możemy odwołać się i nie zeznawać? Przyjazd do kraju byłby dla nas bardzo kosztowny.

Kiedy można odmówić składania zeznań?

Sądzę, że zostanę wezwana w charakterze świadka na sprawę rozwodową mojego partnera. Czy będę mogła odmówić składania zeznań?

Jak uniknąć rozprawy sądowej za fałszerstwo dokumentów?

Postawiono mi zarzut fałszerstwa dokumentów (z art. 270 Kodeksu karnego). Przyznałem się do winy i poprosiłem o dobrowolne poddanie się karze i wydanie wyroku w trybie zaocznym. Nie otrzymałem od prokuratora żadnej odpowiedzi, dostałem za to wezwanie do sądu. Bardzo chciałbym uniknąć rozprawy sądowej. Co mogę zrobić?

 

wizytówka Szukamy prawników »