.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Świadczenie usług budowlanych w Niemczech

• Autor: Grzegorz Gęborek

Założyłem niedawno jednoosobową działalność gospodarczą (usługi remontowo-budowlane). Jestem na książce przychodów i rozchodów, mam VAT UE. Chciałbym sprzedawać towar i świadczyć usługi budowlane w Niemczech i w Polsce dla klientów indywidualnych (nie dla firm). Czy mogę wystawiać rachunki bez podatku VAT na usługi w Niemczech? Jakie dane powinny znajdować się na takiej fakturze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Świadczenie usług budowlanych w Niemczech

Świadczenie usług budowlanych w Niemczech na rzecz osób prywatnych

W przypadku usług budowlanych świadczonych w Niemczech na rzecz osób prywatnych (klientów indywidualnych) nie znajduje zastosowanie § 13b UStG – niemieckiej ustawy o podatku obrotowym (dot. stawki 0%).

 

W przypadku świadczonych przez Pana usług rozchodzi się o usługi budowlane, które są objęte stawką podatku 19% (§ 12 ust. 1 UStG). Taka też stawka podatku powinna zostać wykazana na wystawianej fakturze.

Stosowanie stawki 0% przez polskich przedsiębiorców świadczących usługi budowlane w Niemczech na rzecz osób prywatnych

Częstym błędem jest stosowanie stawki 0% przez polskich przedsiębiorców świadczących usługi budowlane w Niemczech na rzecz osób prywatnych. W takim przypadku niemiecki urząd skarbowy wzywa do złożenia rocznej deklaracji podatkowej i od kwoty brutto wykazanej na fakturze oblicza 19% podatek, który przedsiębiorca musi odprowadzić, a to stwarza trudności, gdyż usługobiorca nie pokryje już kwoty podatku.

 

Odmienne zasady obowiązują w przypadku usług budowlanych świadczonych między przedsiębiorcami w branży budowlanej (podwykonawstwo). Od 2004 roku stosuje się zasadę rozliczenia przez zleceniodawcę, a nie zleceniobiorcę (tzw. reverse-charge) i tym samym zleceniodawca składa zeznanie podatkowe i rozlicza podatek. Jednakże nie do wszystkich usług i dostaw ma zastosowanie stawka 0%, każdy przypadek należy przeanalizować; obszerną interpretację przesyłam Panu w załączeniu. Nie zmienia to faktu, że jeżeli planuje Pan świadczyć usługi na rzecz osób prywatnych, to Pan powinien rozliczyć podatek.

Jakie dane powinny znaleźć się na fakturze?

Minimalną treść faktury wskazano w § 14 ust. 4 UStG. Na fakturze powinny się znaleźć:

 

  • pełna nazwa i adres świadczącego przedsiębiorcy oraz zleceniodawcy,
  • numer podatkowy przedsiębiorcy,
  • data wystawienia, ilość i rodzaj dostarczanych towarów, a w przypadku usług ich zakres i rodzaj,
  • data wymagalności zapłaty lub jej części, jeżeli nie pokrywa się z datą dostawy lub świadczenia,
  • stawka podatku lub informacja o zwolnieniu.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Grzegorz Gęborek

Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu