Świadczenie usług budowlanych w Niemczech

• Autor: Grzegorz Gęborek

Założyłem niedawno jednoosobową działalność gospodarczą (usługi remontowo-budowlane). Jestem na książce przychodów i rozchodów, mam VAT UE. Chciałbym sprzedawać towar i świadczyć usługi budowlane w Niemczech i w Polsce dla klientów indywidualnych (nie dla firm). Czy mogę wystawiać rachunki bez podatku VAT na usługi w Niemczech? Jakie dane powinny znajdować się na takiej fakturze?

Świadczenie usług budowlanych w Niemczech

Świadczenie usług budowlanych w Niemczech na rzecz osób prywatnych

W przypadku usług budowlanych świadczonych w Niemczech na rzecz osób prywatnych (klientów indywidualnych) nie znajduje zastosowanie § 13b UStG – niemieckiej ustawy o podatku obrotowym (dot. stawki 0%).

W przypadku świadczonych przez Pana usług rozchodzi się o usługi budowlane, które są objęte stawką podatku 19% (§ 12 ust. 1 UStG). Taka też stawka podatku powinna zostać wykazana na wystawianej fakturze.

Stosowanie stawki 0% przez polskich przedsiębiorców świadczących usługi budowlane w Niemczech na rzecz osób prywatnych

Częstym błędem jest stosowanie stawki 0% przez polskich przedsiębiorców świadczących usługi budowlane w Niemczech na rzecz osób prywatnych. W takim przypadku niemiecki urząd skarbowy wzywa do złożenia rocznej deklaracji podatkowej i od kwoty brutto wykazanej na fakturze oblicza 19% podatek, który przedsiębiorca musi odprowadzić, a to stwarza trudności, gdyż usługobiorca nie pokryje już kwoty podatku.

Odmienne zasady obowiązują w przypadku usług budowlanych świadczonych między przedsiębiorcami w branży budowlanej (podwykonawstwo). Od 2004 roku stosuje się zasadę rozliczenia przez zleceniodawcę, a nie zleceniobiorcę (tzw. reverse-charge) i tym samym zleceniodawca składa zeznanie podatkowe i rozlicza podatek. Jednakże nie do wszystkich usług i dostaw ma zastosowanie stawka 0%, każdy przypadek należy przeanalizować; obszerną interpretację przesyłam Panu w załączeniu. Nie zmienia to faktu, że jeżeli planuje Pan świadczyć usługi na rzecz osób prywatnych, to Pan powinien rozliczyć podatek.

Jakie dane powinny znaleźć się na fakturze?

Minimalną treść faktury wskazano w § 14 ust. 4 UStG. Na fakturze powinny się znaleźć:

  • pełna nazwa i adres świadczącego przedsiębiorcy oraz zleceniodawcy,
  • numer podatkowy przedsiębiorcy,
  • data wystawienia, ilość i rodzaj dostarczanych towarów, a w przypadku usług ich zakres i rodzaj,
  • data wymagalności zapłaty lub jej części, jeżeli nie pokrywa się z datą dostawy lub świadczenia,
  • stawka podatku lub informacja o zwolnieniu.