Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Swiadczenie kompensacyjnym a praca egzaminatora

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 03.08.2017

Czy, na dzień dzisiejszy, nauczyciel (emeryt) przebywający na świadczeniu kompensacyjnym może wykonywać pracę egzaminatora (na umowę-zlecenie), nie tracąc przy tym prawa do nabytego świadczenia?

Izabela Nowacka-Marzeion

Zgodnie z art 9. ust. 2 ustawy o świadczeniach kompensacyjnych prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu – bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu – w razie podjęcia przez osobę uprawnioną pracy (nie tylko w charakterze nauczyciela) w jednostkach wymienionych w art. 1 ustawy Karta nauczyciela.

 

Zgodnie z art. 1 Karty nauczyciela „ustawie podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w: 

1) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy o systemie oświaty, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1a oraz pkt 2 lit. a;

2) zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich;

3) publicznych kolegiach pracowników służb społecznych”.

  

Przepis prawa co do zasady stanowi, że osoba przebywająca na świadczeniu kompensacyjnym nie może podjąć pracy na stanowisku wymagających kwalifikacji pedagogicznych w szkołach i innych jednostkach oświaty. Jednak dotyczy to tylko i wyłącznie umowy o pracę. Wykonywanie takich zadań na przykład na podstawie umowy cywilnoprawnej, takiej jak umowa-zlecenie, nie będzie powodowało zawieszenia prawa do świadczenia kompensacyjnego.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 1 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Druk Rp7 – jak go uzyskać, gdy zlikwidowano firmę?

Chcę wystąpić do mojego byłego zakładu pracy (który zlikwidowano) o wydanie druku PR-7 za okres urlopu wychowawczego. Wyliczono mój kapitał początkowy, ale ze względu na sporne (nieudowodnione na razie) okresy powinien być on wyższy. Jak domagać się swoich praw, do kogo się zwrócić?

Działalność gospodarcza w kraju a zatrudnienie w państwie członkowskim Unii Europejskiej

Prowadzę w Polsce usługową działalność gospodarczą. Jak wyglądałaby moja sytuacja w ZUS, gdybym został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na Litwie, pracę dla litewskiego pracodawcy wykonywałbym na terenie Polski, a jednocześnie wciąż prowadziłbym w Polsce moją firmę?

Czy studium nauczycielskie można wliczyć do stażu pracy?

W 1980 r. ukończyłam studium nauczycielskie na kierunku wychowanie wczesnoszkolne. W 1987 r. uzyskałam tytuł magistra fizyki (studia odbywałam zaocznie). Koleżanka ze studium kilka lat później ukończyła trzyletnie uzupełniające studia magisterskie. ZUS zaliczył jej do okresu pracy dwa lata studium. Dlaczego mi ZUS odmawia doliczenia okresu nauki do stażu pracy? Co mogę zrobić?

 

wizytówka Szukamy prawników »