Stwierdzenie ostateczności decyzji aktu własności

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Chciałabym kupić pewną działkę, która ma trzech współwłaścicieli (każdy posiada po 1/3 własności). Problem polega na tym, że akt własności ziemi jednego z nich jest nieprawomocny (brakuje pieczęci o uprawomocnieniu). Urząd miasta nie chce stwierdzić ostateczności decyzji aktu własności. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Stwierdzenie ostateczności decyzji aktu własności

Urząd miasta nie chce stwierdzić ostateczności decyzji aktu własności ziemi

Nie rozumiem, dlaczego – jak Pani pisze – urząd miasta nie chce stwierdzić ostateczności decyzji aktu własności ziemi. Należy to przecież do jego kompetencji, na co wskazuje orzecznictwo sądów administracyjnych.

Wskażę tutaj postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2010 r. (sygn. II OW 2/10), którego przedmiotem było rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy wójtem gminy Kutno a starostą kutnowskim w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie ostateczności aktu własności ziemi i w którym sąd wskazał jako organ właściwy do rozpoznania wniosku wójta gminy Kutno.

Nie można unieważnić aktu własności ziemi (w skrócie: AWZ), gdyż nie na do tego żadnych podstaw. Decyzja, jaką jest AWZ, o którym Pani mówi, jest – jak rozumiem – ostateczna i pozostaje w obrocie prawnym (tzn. reguluje stosunki własnościowe), brakuje jedynie adnotacji o ostateczności.

Wniosek do urzędu miasta o stwierdzenie ostateczności AWZ

Doradzałbym złożyć do urzędu miasta wniosek o stwierdzenie ostateczności AWZ i zagrozić, że w przypadku braku stwierdzenia ostateczności decyzji w terminie przewidzianym w przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego (w skrócie: K.p.a.) złoży Pani skargę na przewlekłość postępowania do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Terminy do załatwienia sprawy są wskazane w art. 36 K.p.a., zgodnie z którym:

„§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania”.

Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 w związku z pkt 4 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wojewódzki sąd administracyjny orzeka w sprawie skarg na bezczynność organów w wykonywaniu czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących obowiązków wynikających z przepisów prawa. Do takich obowiązków należy również stwierdzenie ostateczności decyzji.

Stwierdzenie ostateczności AWZ

Oto brzmienie wspomnianego art. 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi:

„§ 1. Sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie.

§ 2. Kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na:

1) decyzje administracyjne;

2) postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty;

3) postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie;

4) inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa;

4a) pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach (…);

8) bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania w przypadkach określonych w pkt 1-4a”.

Stwierdzenie ostateczności AWZ jest czynnością techniczną sprowadzającą się do wydostania akt uwłaszczeniowych z archiwum i sprawdzenia, czy na decyzje nie było odwołania. Sprawa powinna więc zostać załatwiona niezwłocznie.

Nie ma sposobu na ominięcie konieczności uzyskania stwierdzenia ostateczności decyzji.

Działka ma urządzoną księgę wieczystą. W księdze wieczystej dla działki, jak rozumiem, wpisanych jest 2 współwłaścicieli z udziałami po 1/3 części. Trzeci współwłaściciel nie jest wpisany, ponieważ do wpisu sąd wieczystoksiegowy wymaga AWZ ze stwierdzeniem ostateczności. Na dzień dzisiejszy może Pani więc kupić co najwyżej udziały w tej działce (2/3).