Studia zaoczne a alimenty

• Data: 02-03-2024 • Autor: Łukasz Obrał

W obliczu dorastania dzieci i ich kroku w dorosłość, rodzice często zastanawiają się, czy i kiedy ich obowiązek alimentacyjny się kończy. Szczególnie interesującą sytuacją jest ta, gdy pełnoletnie dziecko decyduje się na kontynuację nauki w systemie zaocznym, jednocześnie podejmując pracę. Czy fakt ten zwalnia rodzica z dalszego obciążenia alimentacyjnego? Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie, kiedy i na jakich warunkach obowiązek alimentacyjny może ustać, biorąc pod uwagę zarówno kontynuację edukacji przez dziecko, jak i jego potencjalne dochody z pracy.

Studia zaoczne a alimenty

Z problemem dotyczącym płacenia alimentów na studiującą zaocznie i pracującą córkę zwrócił się Pan Adam zadając pytanie: "Czy muszę płacić alimenty, jeśli córka studiuje zaocznie i jednocześnie pracuje?"

Obowiązek alimentacyjny a pełnoletność

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa – pomimo ich pełnoletności – dopóki nie będą w stanie samodzielnie się utrzymać, a ich dochody z majątku nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania.

Nauka w systemie zaocznym i podjęcie a wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Sam fakt podjęcia przez Pana dziecko pracy oraz studiowania w systemie niestacjonarnym (zaocznym) nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Należy rozważyć osobistą i życiową sytuację dziecka. W Pana przypadku córka studiuje i jednocześnie pracuje. Jednak z przedstawionych przez Pana faktów nie dowiedzieliśmy się, jak duży dochód osiąga i czy jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny na pełnoletnie dziecko?

Tylko w przypadku, gdy dochód z pracy Pana córki byłby wystarczający do zaspokojenia jej usprawiedliwionych potrzeb (np. pożywienia, ubrania, mieszkania, kształcenia, zdrowia i wypoczynku) można byłoby uznać, że Pana obowiązek alimentacyjny wobec niej wygasł, ponieważ jest ona w stanie samodzielnie się utrzymać.

Kontynuowanie przez pełnoletnie dziecko nauki a alimenty

W orzecznictwie sądów panuje pogląd, iż kontynuowanie przez dziecko nauki i podnoszenie przez niego kwalifikacji zawodowych usprawiedliwia dalsze jego alimentowanie. Forma studiów ma tu znaczenie drugorzędne, choć niewątpliwe fakt studiowania zaocznego ma wpływ na możliwości zarobkowe dziecka, a tym samym na zakres obowiązku alimentacyjnego.

Kiedy rodzice pełnoletniego dziecka nie są zobowiązani do dalszego płacenia alimentów?

Rodzice nie są obowiązani alimentować dziecka, jeżeli jest ono przygotowane do wykonywania zawodu i podejmuje studia, ale w studiach się zaniedbuje, nie otrzymuje zaliczeń, nie zdaje egzaminów, a zwłaszcza, jeżeli z własnej winy powtarza rok. Jeżeli w Pana przypadku taka sytuacja ma miejsce, należy uznać, że Pański obowiązek alimentacyjny wygasł.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pozew do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka

W Pana sprawie proponuję więc złożyć pozew do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec córki. W pozwie oraz w trakcie postępowania będzie Pan musiał wykazać, że sytuacja córki pozwala jej na samodzielne utrzymanie się i że osiągnęła ona samodzielność życiową. Pozew należy skierować do sądu rejonowego właściwego dla miejsca jej zamieszkania.

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że Pana córka jest w stanie choćby częściowo zaspokoić swoje uzasadnione potrzeby. W takim przypadku może Pan złożyć w sądzie pozew o zmniejszenie alimentów. Takie żądanie, jako żądanie alternatywne, może Pan zawrzeć w pozwie o uchylenie alimentów. Wówczas, jeżeli sąd ustali, że Pana obowiązek alimentacyjny nie wygasł, sąd może zmniejszyć alimenty płacone na córkę.

Przykłady

Przykład 1
Anna, 22 lata, studiuje zaocznie pedagogikę i pracuje na pełny etat w lokalnym przedszkolu, aby pokryć koszty czesnego i utrzymania. Jej rodzice zastanawiają się, czy ich obowiązek alimentacyjny nadal trwa, biorąc pod uwagę, że Anna jest w stanie częściowo się utrzymać, ale jej zarobki nie pokrywają jeszcze w pełni kosztów życia i edukacji.

Przykład 2
Tomasz, 24 lata, po nieudanej próbie studiów dziennych, zdecydował się na studia zaoczne z informatyki. Jednocześnie podjął pracę w firmie IT, gdzie jego dochody są na tyle satysfakcjonujące, że może się w pełni utrzymać, włącznie z pokryciem czesnego. Jego rodzice, świadomi jego sytuacji finansowej, rozważają, czy ich obowiązek alimentacyjny faktycznie wygasł.

Przykład 3
Magda, 20 lat, studiuje zaocznie grafikę i pracuje na pół etatu w kawiarni. Jej dochody są niewystarczające, by pokryć wszystkie koszty życia, w tym mieszkanie i czesne. Pomimo tego, że zarabia własne pieniądze, Magda nadal polega na wsparciu finansowym rodziców, którzy zastanawiają się, jak długo będą musieli kontynuować alimentację, biorąc pod uwagę jej dążenie do samodzielności finansowej.

Podsumowanie

Podjęcie przez pełnoletnie dziecko nauki w trybie zaocznym i równoczesna praca nie zwalniają automatycznie rodziców z obowiązku alimentacyjnego. Kluczowe jest indywidualne rozpatrzenie zdolności dziecka do samodzielnego utrzymania się oraz pokrycia kosztów życia i edukacji. Orzecznictwo sądowe podkreśla znaczenie kontynuacji nauki i podnoszenia kwalifikacji jako uzasadnienie dla dalszego wsparcia finansowego przez rodziców, chyba że dziecko osiągnęło pełną samodzielność życiową.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie obowiązków alimentacyjnych lub rozważasz złożenie pozwu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, nasza kancelaria oferuje profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism procesowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać spersonalizowaną pomoc prawną, dopasowaną do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 1998 r., sygn. akt I CKN 499/97