Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Studia zaoczne a alimenty

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 13.02.2008

Czy muszę płacić alimenty, jeśli córka studiuje zaocznie i jednocześnie pracuje?

Eliza Rumowska

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa – pomimo ich pełnoletności – dopóki nie będą w stanie samodzielnie się utrzymać, a ich dochody z majątku nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania.

 

Sam fakt podjęcia przez Pana dziecko pracy oraz studiowania w systemie niestacjonarnym (zaocznym) nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Należy rozważyć osobistą i życiową sytuację dziecka. W Pana przypadku córka studiuje i jednocześnie pracuje. Jednak z przedstawionych przez Pana faktów nie dowiedzieliśmy się, jak duży dochód osiąga i czy jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

 

Tylko w przypadku, gdy dochód z pracy Pana córki byłby wystarczający do zaspokojenia jej usprawiedliwionych potrzeb (np. pożywienia, ubrania, mieszkania, kształcenia, zdrowia i wypoczynku) można byłoby uznać, że Pana obowiązek alimentacyjny wobec niej wygasł, ponieważ jest ona w stanie samodzielnie się utrzymać.

 

W orzecznictwie sądów panuje pogląd, iż kontynuowanie przez dziecko nauki i podnoszenie przez niego kwalifikacji zawodowych usprawiedliwia dalsze jego alimentowanie. Forma studiów ma tu znaczenie drugorzędne, choć niewątpliwe fakt studiowania zaocznego ma wpływ na możliwości zarobkowe dziecka, a tym samym na zakres obowiązku alimentacyjnego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Rodzice nie są obowiązani alimentować dziecka, jeżeli jest ono przygotowane do wykonywania zawodu i podejmuje studia, ale w studiach się zaniedbuje, nie otrzymuje zaliczeń, nie zdaje egzaminów, a zwłaszcza, jeżeli z własnej winy powtarza rok. Jeżeli w Pana przypadku taka sytuacja ma miejsce, należy uznać, że Pański obowiązek alimentacyjny wygasł.

 

W Pana sprawie proponuję więc złożyć pozew do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec córki. W pozwie oraz w trakcie postępowania będzie Pan musiał wykazać, że sytuacja córki pozwala jej na samodzielne utrzymanie się i że osiągnęła ona samodzielność życiową. Pozew należy skierować do sądu rejonowego właściwego dla miejsca jej zamieszkania.

 

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że Pana córka jest w stanie choćby częściowo zaspokoić swoje uzasadnione potrzeby. W takim przypadku może Pan złożyć w sądzie pozew o zmniejszenie alimentów. Takie żądanie, jako żądanie alternatywne, może Pan zawrzeć w pozwie o uchylenie alimentów. Wówczas, jeżeli sąd ustali, że Pana obowiązek alimentacyjny nie wygasł, sąd może zmniejszyć alimenty płacone na córkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 1 =

20.10.2014

moja córka skończyła w tym roku szkołę i nawet nie podeszła do matury... a teraz podjęła dalszą naukę... pracuje i zarabia 1500 na rękę, wyprowadziła się od matki, nadal oczekuje ode mnie alimentów, a może szanowne mamusie też powinny w takim wypadku zostać obciążone alimentami względem dziecka, fajnie się wydaje z kieszeni byłego męża... ale kiedy mają coś dać od siebie to już strasznie boli... nawet własnemu dziecku!

alimenciarz

03.07.2013

Mój syn ma też taką sytuację dostał się na studia zaoczne czy ojciec ma obowiazek płacic alimenty syn troche pracuje ale nie jest w stanie utrzymac sie sam zarobki wynoszą w granicach 1000- 1200 zł a szanowny tatus raczy przysyłac 300 zł

ola

05.06.2013

Ręce opadają! Dzieciaki chcą się rozwijać, a "tatusie" za wszelką cenę - drogą sądową chcą uprzykrzyć życie! Ludzie! Studia zaoczne kosztują kupę forsy te wasze 500-700zł nie wystarcza nawet na same opłacenie studiów! A głupie biadolenie "mogła iść na dzienne, bezpłatne" jest absurdem! Najczęściej studenci w takim przypadku muszą wyjechać na stałe do innego miasta i się utrzymać i również te wasze marne grosze można sobie wsadzić. Mam nadzieję, że w przyszłości jak te wszystkie "tatusie" będą potrzebowały pomocy od swoich dzieci, te się wyprą i wypomną to wszystko. Brak słów!

xzy

02.03.2013

Proszę o opisanie czy Pana sprawa została już zakończona i jaki jest jej rezultat. Bardzo jestem zainteresowany, ponieważ borykam się z tym samym problemem. Będę wdzięczny za krotki opis przebiegu sprawy w drugiej instancji. Pozdrawiam Darek

Darek


Od redakcji: Panie Darku, nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadane w formie komentarza. Jeśli jest Pan zainteresowany odpowiedzią, proszę zadać pytanie poprzez formularz na stronie. Wycena jest bezpłatna, porady prawne są płatne.

24.01.2013

Złożyłem sprawę o ustanie obowiązku alimentacyjnego. Córka poszła na studia zaoczne i pracuje za 1450 zł na 3/4 etatu. Sąd pierwszej instancji utrzymał alimenty. Zobaczymy co będzie dalej odwołanie złożone :)

alimenciarz

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Jakie alimenty na dziecko studiujące w Anglii?

Od 19 lat płacę na utrzymanie córki alimenty ustalone pomiędzy mną a jej matką oraz czasami partycypuję w większych kosztach związanych z jej wychowaniem. Nie widujemy się, nasze kontakty praktycznie nie istnieją, a ostatnio jeszcze sie pogorszyły, gdy poprosiłem 2 lata temu o wgląd do świadectwa szkolnego. Obecnie córka prawdopodobnie robi maturę, potem – z tego co mi wiadomo – ma zamiar studiować w Anglii i to na kierunku ogólnie dostępnym w kraju (marketing). Jeśli jej się to uda, jaką mogę mieć kontrolę nad jej postępami w nauce, czy też wiedzę o jej życiu (czy pracuje, czy nie)? Jakie są moje obowiązki alimentacyjne w tej sytuacji?

Obowiązek alimentacyny względem studiującego dziecka

W artykule omówione zostały zagadnienia związane z obowiązkiem alimentacyjnym rodziców względem studiującego dziecka.

Alimenty na dziecko, które nie chce kontynuować studiów

Płacę alimenty na pełnoletnią córkę, która do tej pory studiowała. Wszystko wskazuje jednak na to, że obecny semestr będzie ostatnim etapem jej nauki. Czy będę potrzebował zaświadczenia z uczelni, żeby starać się o uchylenie alimentów? Co zrobić, jeśli córka nie dostarczy mi dokumentu?

wizytówka Szukamy prawników »