Umowa zlecenie na studiach a składki ZUS

• Data: 03-01-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Coraz więcej studentów łączy naukę z pracą zawodową. W niniejszym artykule tłumaczymy, kiedy i jakie składki należy odprowadzać do ZUS-u w przypadku zatrudniania studentów. Wyjaśniamy również, jakie są wyjątki od podstawowych zasad i kiedy student może być zwolniony z obowiązku płacenia składek. Powyższe zagadnienia przedstawiamy na przykładzie pana Tomasza.

Umowa zlecenie na studiach a składki ZUS

Pan Tomasz jest studentem studiów zaocznych. Chce podjąć pracę na umowę-zlecenie. Pan Tomasz zapytał nas, kto w takiej sytuacji będzie płacił za niego składki ZUS.

Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne studenta podejmującego pracę na umowę -zlecenie

Zasadniczo student do 26. roku życia pracujący na umowę-zlecenie jest zwolniony z opłacania składek ZUS. Gdyby pan Tomasz nigdzie nie pracował, to – jeżeli pan Tomasz spełnia łącznie dwa warunki (ma mniej niż 26 lat i uczy się) – pan Tomasz podlegałby pod ubezpieczenie rodziców.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) osoba wykonująca pracę na podstawie umowy-zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od umowy-zlecenia obliczają, rozliczają i przekazują co miesiąc do ZUS-u w całości płatnicy składek, czyli podmioty zatrudniające osoby na zlecenie (lub na podstawie innej umowy cywilnoprawnej).

Jednakże zgodnie z art. 6 ust. 4 tej ustawy studenci do ukończenia 26 lat nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania umowy-zlecenia, jeżeli jest to jedyne źródło ich utrzymania.

Z kolei ustawa z 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) wskazuje, że studia mogą być prowadzone w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym w uczelniach prywatnych oraz państwowych. To oznacza, że osoby posiadające status studenta, kształcące się w uczelniach państwowych lub prywatnych, bez względu na system kształcenia (dzienny, wieczorowy, zaoczny, eksternistyczny), nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy-zlecenia (o ile nie ukończyły one 26 lat).

Umowa o pracę ze studentem a składki ZUS

Jednakże, jak od każdej reguły, i tu są pewne wyjątki. Proszę pamiętać, że za studenta zatrudnionego na podstawie umowy-zlecenia do ukończenia przez niego 26 lat nie opłaca się składek ZUS tylko w sytuacji, gdy tego studenta nie łączy równocześnie ze zleceniodawcą umowa o pracę. W takiej bowiem sytuacji umowa-zlecenie, w zakresie ubezpieczeń, jest traktowana jak umowa o pracę, więc także i w jej przypadku składki zostaną odprowadzone do ZUS.

A zatem w zakresie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również studenta wykonującego pracę na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu, a także umowy o dzieło, jeżeli takie umowy zostały zawarte z pracodawcą lub praca na podstawie tych umów jest wykonywana na rzecz innego pracodawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, studentka dziennikarstwa

Anna ma 23 lata i studiuje dziennikarstwo w trybie zaocznym. Postanowiła podjąć pracę na umowę-zlecenie w lokalnej gazecie, aby zdobyć doświadczenie w swoim przyszłym zawodzie. Zgodnie z przepisami do ukończenia 26 roku życia nie musi płacić składek ZUS.

Tomasz, student informatyki

Tomasz, 25-letni student informatyki, pracuje jako freelancer na podstawie umowy-zlecenia – tworzy strony internetowe. Jest zwolniony z płacenia składek ZUS, ponieważ zarabia tylko w ten sposób i kontynuuje naukę w trybie zaocznym. Dzięki temu może on zdobyć więcej środków na rozwijanie swoich umiejętności.

Karolina i Michał, para studentów

Karolina studiuje medycynę, a Michał architekturę; oboje w wieku 24 lat. Zdecydowali się na pracę w wakacje w firmie organizującej różne wydarzenia i podpisali umowy-zlecenia. Mimo że ich praca jest sezonowa, również korzystają ze zwolnienia z opłacania składek ZUS, co pozwala im zgromadzić oszczędności na przyszłe wydatki związane z nauką i życiem studenckim.

Podsumowanie

Artykuł wyjaśnia kwestie związane z opłacaniem składek ZUS przez studentów. To ważne, aby studenci do 26. roku życia zdawali sobie sprawę ze zwolnienia z ich opłacania, a także z potencjalnych wyjątków od tej reguły. Znajomość omówionych przepisów pozwala na świadome planowanie kariery zawodowej i finansów, bez niepotrzebnych obciążeń.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnego doradztwa lub pomocy w przygotowaniu dokumentów związanych ze składkami ZUS? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w redagowaniu pism. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu umieszczonym pod tekstem.