Statut fundacji a PKD – ile PKD może zawierać statut fundacji?

• Autor: Michał Kibil

Chciałabym założyć fundację społeczną, którą w przyszłości będę chciała zarejestrować jako organizację pożytku publicznego. Przygotowuję obecnie statut fundacji. Czy statut musi zawierać wszystkie PKD, jakie mam zamiar zgłosić podczas rejestracji do KRS? Jest ich bardzo dużo i nie chciałabym odstraszyć potencjalnych darczyńców. Nie chcę, żeby statut fundacji był zbyt obszerny.

Statut fundacji a PKD – ile PKD może zawierać statut fundacji?

Czy jest obowiązek wpisywania do statusu fundacji poszczególnych pozycji z PKD?

W odpowiedzi na pytanie pragnę podnieść, że kwestię wpisów działalności gospodarczej do statutu fundacji, a następnie do Krajowego Rejestru Sądowego, regulują przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Żaden z powyższych aktów nie wprowadza obowiązku wpisywania do statutu fundacji poszczególnych pozycji z Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Art. 5 ustawy o fundacjach wskazuje, że fundator ustala statut fundacji określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji.

Dowolność w określaniu formy działalności gospodarczej w statucie fundacji

Tym samym ustawodawca pozostawia fundatorowi dowolność w określaniu formy działalności gospodarczej w statucie. Możliwe jest wskazywanie formy działalności gospodarczej w statucie fundacji poprzez wymienianie rodzajów prowadzonej działalności.

Jednakże nie można rozpatrywać przedmiotowej kwestii wyłącznie w ujęciu przepisów ustawy o fundacjach.

Zgodnie z art. 40 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się w szczególności przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Musi być on zgodny z faktycznym przedmiotem działalności podmiotu wpisywanego do rejestru przedsiębiorców (także Pani fundacji). Tak więc, po opisaniu w statucie fundacji działalności określeniami ogólnymi, będzie musiała je Pani przetransponować na pojęcia wskazane w PKD, tak aby odpowiadały one w pełni zapisowi statutowemu.

Wymienienie w statucie fundacji form prowadzenia działalności gospodarczej

Jeżeli więc jest Pani zdecydowana na wymienienie w statucie fundacji form prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wymienienie przedmiotów działalności gospodarczej zgodnych z PKD, to wszystkie one powinny być wpisane również w rejestrze przedsiębiorców, przy czym zgłoszenie większej liczby pozycji nie jest możliwe.

Zgłoszenie większej liczby form prowadzenia działalności może zostać uznane za podjęcie działalności uprzednio nieprzewidzianej w statucie, a tym samym – zgodnie z art. 11 ustawy o fundacjach – wymagać będzie tego, by zmienić uprzednio statut fundacji.