Sprzedaż strony internetowej a podatki

• Autor: Aleksander Słysz

Chciałbym sprzedać swoją stronę internetową. Jak zrobić to korzystnie pod względem podatkowym? Czy sprzedać stronę jako osoba prywatna, czy poprzez działalność gospodarczą albo spółkę? Dodam, że strony tej nie tworzyłem w ramach żadnej działalności gospodarczej. Było to po prostu moje hobby.

Sprzedaż strony internetowej niewytworzonej w ramach działalności gospodarczej stanowi przychód ze źródła o nazwie „prawa majątkowe”, który należy wykazać w zeznaniu rocznym jako podlegający kumulacji z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej (18% i 32%).

Źródłami przychodów są – na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych – źródła opisane w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

„1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2) działalność wykonywana osobiście;

3) pozarolnicza działalność gospodarcza;

4) działy specjalne produkcji rolnej;

5) (uchylony);

6) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
    – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

9) inne źródła”.

Zgodnie z art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Jak słusznie wskazuje Izba Skarbowa w Katowicach w piśmie z dnia 7 grudnia 2007 r. (sygnatura: IBPB2/415-1162/07/CJS): „Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 83 z późn. zm.) rzeczami są jedynie przedmioty materialne. W tym rozumieniu ani domena internetowa, ani strona WWW nie są rzeczami, lecz jedynie dziełem ich twórcy, objętym prawem autorskim. Z tego tytułu przychód ze sprzedaży domeny internetowej wraz ze stroną WWW stanowić będzie przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie zatem różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży a wartością nakładów poniesionych na stworzenie domeny internetowej wraz ze stroną WWW.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku uzyskiwania przez podatnika dochodów z praw majątkowych nie nakładają na podatników obowiązku uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie zatem z art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Stosownie do powyższego, dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych i należy je wykazać w zeznaniu rocznym. W tym samym terminie, jak wynika z art. 45 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani wpłacić należny z tego tytułu podatek dochodowy, wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

To, czy można sprzedać stronę internetową w korzystniejszy podatkowo sposób, zależy od wielu czynników, których Pan nie podaje. Zależy to na przykład od wartości transakcji, sumy dochodu, czy prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna lub poprzez spółkę, czy musiałby Pan zakładać dopiero działalność/ spółkę.

Przykładowo, jeśli strona internetowa ma kosztować 140 000 zł, zbycie jej prywatnie opodatkowane będzie (powyżej pierwszego progu) 32% podatkiem. Założenie działalności opodatkowanej podatkiem liniowym, wniesienie, w uproszczeniu, do majątku firmy przedmiotowej strony, a następnie jej sprzedaż w ramach działalności spowoduje, że tak uzyskany dochód opodatkowany będzie podatkiem dochodowym, liniowym, w wysokości 19%. Sprzedaż poprzez działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych nie powoduje zmian w wysokości stawek podatkowych. Natomiast sprzedaż za pośrednictwem spółki, jej ewentualna opłacalność, zależy od ww. czynników oraz od formy tej spółki i kwoty wydatków na jej założenie.

Zdecydowanie najpopularniejszą formą sprzedaży w opisanej sytuacji jest jednak sprzedaż poza działalnością – m.in. ze względu na minimum formalności.