Sprzedaż samochodu po zmarłym

• Data: 29-11-2023 • Autor: Iryna Kowalczuk

Sprzedaż samochodu wchodzącego w skład spadku może być kwestią złożoną. W takich sytuacjach kluczowe staje się zrozumienie prawnych aspektów dziedziczenia i podziału majątku. Artykuł ten ma na celu wyjaśnienie, jak należy postępować w przypadku spadku obejmującego samochód, z naciskiem na kwestie prawne i procedury niezbędne do uregulowania sytuacji. Posłużymy się przekładem pani Barbary, naszej klientki:

Sprzedaż samochodu po zmarłym

Niedawno zmarła moja matka; w skład majątku, który pozostawiła, wchodzą mieszkanie i samochód. Jej najbliższa rodzina to mąż i dwie córki (ja i moja siostra; obie mamy też mężów i dzieci). Co powinniśmy zrobić, aby uregulować sprawy spadkowe? Czy ojciec może już teraz sprzedać samochód wchodzący w skład spadku?

W jakich częściach dziedziczą mąż i dzieci - uregulowanie spraw spadkowych

Na wstępnie wyjaśnijmy, że Pani, a także Pani siostra i mąż zmarłej dziedziczą po jej śmierci. Wynika to wprost z art. 931 Kodeksu cywilnego

§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Wobec powyższego mąż zmarłej dziedziczy 1/3 udziału w spadku po żonie, a reszta spadku zostanie podzielona między dwie córki zmarłej w równych częściach. Każdy ze spadkobierców dostanie więc 1/3. W skład spadku po zmarłej wejdzie cały jej majątek osobisty (nabyty przed ślubem) oraz 1/2 udziału w majątku wspólnym małżeńskim. W skład tego spadku wejdzie więc:

  1. 1/2 udziału w mieszkaniu (pod warunkiem że mieszkanie było kupione przez Pani rodziców w trakcie trwania związku małżeńskiego i należało do ich majątku wspólnego) lub całe mieszkanie (jeśli mieszkanie należało do majątku osobistego Pani matki – np. zostało nabyte przed ślubem).
  2. 1/2 udziału we własności samochodu (pod warunkiem że samochód został kupiony przez Pana rodziców w trakcie trwania związku małżeńskiego i należał do ich majątku wspólnego) lub cały samochód (jeśli wchodził wyłącznie do majątku osobistego zmarłej – np. został nabyty przed ślubem).

Zgodnie z powyższym widać więc, że to, co małżonkowie nabyli w trakcie trwania małżeństwa, weszło co do zasady do ich majątku wspólnego i po śmierci jednego z małżonków (Pani matki) do spadku wejdzie połowa wartości majątku wspólnego. Jeżeli natomiast jakaś rzecz została nabyta przed wstąpieniem w związek małżeński lub też w trakcie związku małżeńskiego, ale np. poprzez dziedziczenie – cała jej wartość wchodzi do majątku odrębnego tego małżonka, który tę rzecz nabył.

Oczywiście mąż zmarłej zachowuje swoją połowę majątku małżeńskiego nabytego w trakcie trwania małżeństwa z Pani matką.

W pierwszej kolejności aby uregulować sprawy spadkowe (i móc sprzedać samochód wchodzący w skład spadku), należy przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym (czyli uzyskać potwierdzenie nabycia spadku), jeśli takie nie zostało jeszcze przeprowadzone. Dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku można będzie decydować jego podziale.

Postępowanie spadkowe można przeprowadzić przed sądem lub przez notariuszem.

Do notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy osobiście, wówczas notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia, w którym będą wymienieni wszyscy spadkobiercy i ich udziały w spadku.

Gdzie złożyć i co powinien zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Postępowanie mające doprowadzić do stwierdzenia nabycia spadku w sądzie wszczyna się poprzez złożenie w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy podać:

  1. oznaczenie właściwego wydziału cywilnego sądu rejonowego, do którego wniosek jest kierowany;
  2. imię i nazwisko oraz dokładny adres wnioskodawcy;
  3. wykaz uczestników postępowania, przez których rozumiemy wszystkie osoby powołane do dziedziczenia na mocy testamentu i ustawy, wraz z ich dokładnymi adresami zamieszkania;
  4. tytuł „Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po [imię i nazwisko zmarłego]”;
  5. w głównej części wniosku podać dane o spadkodawcy (imię i nazwisko, data śmierci, ostatnie miejsce zamieszkania, stan cywilny) oraz informację o tym, czy istnieje testament, wymienić spadkobierców.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. odpis wniosku w tylu kopiach, ilu jest uczestników postępowania;
  2. odpis skrócony aktu urodzenia dla mężczyzn i kobiet niezamężnych;
  3. odpis skrócony aktu małżeństwa dla kobiet i mężczyzn zamężnych;
  4. odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy;
  5. oświadczenia o przyjęciu, odrzuceniu spadku lub zrzeczeniu się dziedziczenia (jeśli były składane).

Odpisy aktów stanu cywilnego muszą być nie starsze niż sprzed trzech miesięcy. Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wnieść opłatę. Opłata ta jest stała i wynosi 50 zł.

Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone udziały poszczególnych spadkobierców w spadku. Sąd na tym etapie nie dzieli jeszcze spadku między spadkobierców, a jedynie ustala kto jest spadkobiercą i w jakiej części dziedziczy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przeprowadzenie działu spadku

Po wydaniu postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku można będzie podzielić spadek. Rzeczy nabyte w postępowaniu spadkowym stanowią współwłasność spadkobierców w częściach ułamkowych.

Przepisy K.c. nie zakreślają spadkobiercom żadnego terminu do pozostawania we wspólności, mimo że pozostawanie w tej wspólności jest stanem przejściowym, a co więcej, zgodnie z art. 220 K.c. w zw. z art. 1035 K.c., roszczenie o dział spadku nie ulega przedawnieniu.

Do momentu podziału spadku wszyscy spadkobiercy są właścicielami całego spadku i wszystkich rzeczy wchodzących w skład spadku. Dotyczy to także samochodu wchodzącego w skład spadku.

W Pani sprawie należy najpierw stwierdzić nabycie spadku po zmarłej matce, następnie spadkobiercy, czyli Pani, Pani siostra i mąż zmarłej muszą porozumieć się co do sposobu podziału spadku (na drodze sądowej lub notarialnej). Pani ojciec bez przeprowadzenia sprawy spadkowej nie może sprzedać samochodu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Sprzedaż samochodu po śmierci ojca: Pan Jan po śmierci swojego ojca odziedziczył stary samochód, który chciał sprzedać. Jednakże zanim mógł to zrobić, musiał najpierw przejść przez proces spadkowy. Po uzyskaniu potwierdzenia nabycia spadku Jan mógł legalnie sprzedać pojazd, dzieląc uzyskane środki między siebie i swojego brata, zgodnie z udziałami spadkowymi.

Dziedziczenie samochodu przez współmałżonka: Pani Ewa po śmierci męża stwierdziła, że samochód, którym często się poruszali, był zakupiony w trakcie ich małżeństwa i wchodził w skład majątku wspólnego. Dzięki temu Pani Ewa jako współmałżonek miała prawo do połowy wartości samochodu. Reszta wartości samochodu została podzielona między jej dzieci zgodnie z zasadami spadkowymi. Dzieci jednak przekazały swoje udziały na rzecz matki, by była jedynym właścicielem pojazdu wchodzącego w skład spadku.

Podział spadku między rodzeństwo: Po śmierci matki Kasia i jej brat Tomasz musieli zdecydować, co zrobić z pozostawionym przez zmarłą samochodem. Oboje byli zgodni co do sprzedaży, ale najpierw musieli dopełnić formalności spadkowych. Po otrzymaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i dokonaniu notarialnego podziału majątku, mogli sprzedać samochód i podzielić uzyskane środki.

Podsumowanie

Podsumowując, sprzedaż samochodu wchodzącego w skład spadku wymaga przestrzegania odpowiednich procedur prawnych. Kluczowe jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, które ustala prawa spadkobierców oraz umożliwia legalną sprzedaż pojazdu. Artykuł ten podkreśla, jak ważne jest zrozumienie procesu dziedziczenia i podziału majątku, aby zapewnić sprawiedliwy i zgodny z prawem sposób zarządzania spadkiem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w kwestiach prawnych dotyczących spadku i sprzedaży majątku? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online oraz usług przygotowania niezbędnych pism, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z prawem i Twoimi oczekiwaniami. Wypełnij już teraz formularz kontaktowy i zadaj nam pytanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93