Sprzedaż praw autorskich

• Autor: Eliza Rumowska

Będę pisać na zlecenie pewnej osoby (ma swoją działalność) artykuły fachowe. Ja mam „lekkie pióro”, partner – wiedzę. On przedstawi i wyjaśni mi konkretne zagadnienie, ja je opiszę. Czy ów zlecający może podpisać się jako autor artykułu? Czy ja mogę dokonać sprzedaży praw autorskich? Czy możemy być wspólnie autorami? Czy mogę sprzedać za określoną kwotę taki artykuł, pozbawiając się praw autorskich? Jak można zgodnie z prawem nawiązać taką współpracę? Posiadam działalność gospodarczą zajmującą się reklamą w Internecie i prowadzę serwis internetowy, a ta usługa ma być dodatkowa jako pisanie wartościowych artykułów na zlecenie.

Sprzedaż praw autorskich

Pisanie artykułów na zlecenie

Zacznę może od końcowego stwierdzenia w Pana opisie sprawy: „Posiadam działalność gospodarczą zajmującą się reklamą w Internecie i prowadzę serwis internetowy, a ta usługa ma być dodatkowa jako pisanie wartościowych artykułów na zlecenie”.

Z powyższego wynikają wprost dwie konieczności do prawidłowej i bezpiecznej współpracy:

  1. uregulowania pisemną umową zasad współpracy między przedsiębiorcami jako stronami umowy,
  2. ustalenie, czy w zakresie Pana działalności firmy mieści się zakres umowy, o której mowa w pkt 1.

Dlatego też, czytając odpowiedzi na dalsze pytania i po dokładnych przemyśleniach, ważne jest zweryfikowanie swych planów i zamiarów pod kątem powyższych 2 warunków. Ważne jest to – jak się Pan przekona w kontekście poniższych odpowiedzi – co i jak chce Pan robić, a nie to, co narzuca Panu prawo.

Przechodząc do Pana pytań i mając na względzie opis podany przez Pana, wyjaśniam.

Czy zlecający może podpisać się jako autor artykułu?

Jeżeli ukształtujecie w umowie o współpracy to w taki sposób, że jest on autorem, a Pana (Pana firmy) rola sprowadza się do redakcji i publikacji – to oczywiście tak. Przy wspólnej pracy nad utworem to kwestia umowna. Owszem, w razie sporu podstawą byłaby umowa, ale także i wkład indywidualny w autorskie (czyli twórcze) powstanie treści utworu. Jednak w sytuacji kontraktu między przedsiębiorcami – niewiele da się dowieść ponad to, co w umowie ustalono. Dlatego proszę najpierw o taki „roboczy warsztat” ze współpracownikiem, tj. praktyczne nakreślenie schematu od pomysłu, aż po opublikowany utwór. Z takiego schematu łatwo będzie wydzielić etapy i wkład pracy oraz charakter obu stron umowy. Da to realną odpowiedź, czy ma to być redakcja i publikacja, czy też współautorstwo? Prawo niczego tu nie narzuca – ważna pozostaje wola stron i faktyczny schemat współpracy.

Czy autor artykułu może dokonać sprzedaży praw autorskich?

Czy ja mogę dokonać sprzedaży praw autorskich?

Tak, może Pan sprzedać prawa autorskie. Pod warunkiem, że w umowie byłby Pan ich, tj. artykułów, twórcą (autorem).

Czy możemy być wspólnie autorami?

Tak. I szczerze mówiąc najbardziej przychylałabym się do tej opcji. To, co dalej Pan zrobi ze swym prawem majątkowym do utworu, pozostaje kwestią wtórną, bardzo pozytywnym skutkiem współautorstwa byłoby figurowanie Pana nazwiska (obok zleceniodawcy) jako współautora – to jest najbardziej doniosły (widoczny) skutek praw autorskich niezbywalnych (nie ulegają przeniesieniu na nabywcę praw majątkowych).

Czy mogę sprzedać za określoną kwotę taki artykuł, pozbawiając się praw autorskich?

Jak wyjaśniłam, w wyniku sprzedaży praw autorskich – zależnie od zakresu umowy, następuje przeniesienie praw majątkowych zbywalnych na wskazanych płaszczyznach eksploatacji. Natomiast prawa autorskie niezbywalne zawsze pozostają przy autorze.

Jak można zgodnie z prawem nawiązać taką współpracę?

Umowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich

Jak napisałam na wstępie, w drodze umowy, zgodnej z wolą i zasadami współpracy, jakie mają w tym temacie między Pana firmą a firmą zlecającego powstać. Umowa po przeniesienie majątkowych praw autorskich czy współautorskich byłaby ewentualnie załącznikiem do tej pierwszej.

Na zakończenie przedstawię zakres regulacji z Prawa autorskiego ze wskazanie praw majątkowych i praw osobistych niezbywalnych autorskich:

Prawa niezbywalne:

„Art. 16. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:

1) autorstwa utworu;

2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;

3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;

4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;

5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu”.

Zbywalne:

„Art. 17. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu”.