Sprzedaż paliwa bez koncesji

Jesteśmy firmą transportową (spółką z o.o.). Nasz główny kontrahent chce, abyśmy sprzedawali mu małe ilości oleju napędowego i gazu propan butan (miesięcznie na kwotę do ok. 10 000 zł). Czy możemy bez koncesji dokonywać takich transakcji sprzedaży paliwa? W KRS (dział 3) mamy zapis: „sprzedaż detaliczna paliw”.

Sprzedaż paliwa bez koncesji

Czy sprzedaż oleju napędowego wymaga koncesji?

W pierwszej kolejności przedstawię obowiązujące przepisy.

W myśl art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1059) obrót stanowi działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym albo detalicznym paliwami lub energią, natomiast sprzedaż – bezpośrednią sprzedaż paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich wytwarzaniem lub odsprzedaż tych paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich obrotem.

Zatem przedstawiona przez Pana sytuacja podlega pod przepisy ww. ustawy Prawo energetyczne.

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej obrót paliwami jest działalnością regulowaną i nie wystarczy wpisać do przedmiotu działalności „sprzedaż detaliczna paliw”. Mówi o tym też art. 32 Prawa energetycznego.

Zgodnie z jego ust. 1 uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami lub energią, z wyłączeniem: „obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy, obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100.000 euro, obrotu gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 10.000 euro oraz obrotu ciepłem, jeżeli moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW”.

Obrót gazem płynnym a konieczność posiadania koncesji

Gaz płynny jest zasadniczo definiowany w systemie obowiązującego prawa jako gaz skroplony LPG.

Jak wynika z przedstawionych przepisów, obrót/ sprzedaż oleju napędowego wymaga koncesji.

Natomiast w przypadku obrotu gazem płynnym obowiązek posiadania koncesji powstaje, gdy roczna wartość obrotu tym paliwem przekroczy 10 000 euro.

Wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganej prawem koncesji stanowi wykroczenie, a sprawca podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Oznacza to, że w odniesieniu do podmiotów gospodarczych nieposiadających koncesji działania powinny być podejmowane przez organy właściwe do ścigania wykroczeń – policję, prokuraturę.