Sprzedaż nieruchomości przez cudzoziemca

Wiele lat temu wyjechałem do Niemiec. Obecnie mam tylko niemieckie obywatelstwo, więc jestem traktowany w Polsce jak cudzoziemiec. Czy jeśli chciałbym kiedyś sprzedać nieruchomość, którą posiadam w Polsce, to musiałbym wyrabiać polski paszport lub dowód osobisty? Czy musiałbym dokonać potwierdzenia polskiego obywatelstwa?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Problematyka nabywania nieruchomości przez cudzoziemców uregulowana jest ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z późniejszymi zmianami.

Ustawa ta reguluje zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemca, który powinien spełnić liczne wymagania. Jeśli tego dokona, będzie mógł uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Cudzoziemcem na gruncie ustawy jest m.in. osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego.

Powyższe uregulowania dotyczą jednak nabycia nieruchomości przez cudzoziemców, nie dotyczą zaś sprzedaży nieruchomości znajdujących się w Polsce przez cudzoziemca.

W sytuacji, którą Pan opisał, nie ma potrzeby wyrabiania polskiego paszportu czy dowodu osobistego, ani też nie ma potrzeby robienia potwierdzenia obywatelstwa polskiego. Wystarczy dowód lub paszport niemiecki.

Dokumenty potrzebne w przypadku sprzedaży domu

Ponadto w przypadku sprzedaży domu u notariusza należy przedłożyć następujące dokumenty:

  • aktualny odpis z księgi wieczystej,

  • aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków,

  • wyrys z mapy ewidencyjnej (czasem wystarczy kopia mapy ewidencyjnej),

  • kopia mapy zasadniczej (ważna dla kupującego, notariusz nie wymaga),

  • zaświadczenie z urzędu gminy lub miasta o przeznaczeniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,

  • posiadaną dokumentację techniczną budynku,

  • posiadane dokumenty zgłoszenia zakończenia budowy lub pozwolenie na użytkowanie.

Bezpośrednio przed sprzedażą domu należy przygotować dodatkowe dokumenty:

  • zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za media: prąd, gaz, woda, kanalizacja,

  • zaświadczenie z referatu ewidencji ludności miasta o braku zameldowanych w domu osób,

  • zaświadczenie o zapłaceniu podatków od nieruchomości do kasy gminnej.

W przypadku, gdyby zdecydował się Pan kiedyś sprzedać dom, najlepiej wówczas zadzwonić do notariusza, który dokładnie określi, jakich dokumentów będzie potrzebował do sporządzenia aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości.