.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sprzedaż nieruchomości a dwóch właścicieli

• Autor: Karol Jokiel

Jestem właścicielem 1/3 nieruchomości (działka i dom). Czy osoba, która posiada pozostałe 2/3 nieruchomości, może sprzedać swoją część? Czy może to zrobić bez mojej zgody i akceptacji ceny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sprzedaż nieruchomości a dwóch właścicieli

Rozporządzanie swoją częścią nieruchomości

Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

 

Odpowiadając na Pana pytanie, przede wszystkim zwracam uwagę, że trzeba odróżnić 2 kwestie.

 

Otóż każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli tylko swoim udziałem w prawie własności rzeczy wspólnej (art. 198 Kodeksu cywilnego). Do rozporządzania natomiast rzeczą wspólną (jako całością) oraz do innych czynności, które przekraczają zakres tzw. zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

 

Na zasadach wyjątku od powyższej reguły w razie braku zgody, o której mowa w poprzednim akapicie, współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd zasadności zamierzonej czynności. Sąd zaś orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 Kodeksu cywilnego).

Czy współwłaściciel nieruchomości może żądać zniesienia współwłasności?

Niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę, że każdy ze współwłaścicieli może żądać w dowolnym czasie zniesienia współwłasności (art. 210 Kodeksu cywilnego). W razie braku zgody można wystąpić do sądu z odpowiednim żądaniem.

 

Zniesienie współwłasności może nastąpić na przynajmniej kilka sposobów:

  • poprzez pozostawienie rzeczy wspólnej w rękach jednego współwłaściciela z obowiązkiem spłaty pozostałych,
  • poprzez sprzedaż rzeczy wspólnej z podziałem uzyskanej kwoty pomiędzy współwłaścicieli (stosownie do posiadanych udziałów),
  • poprzez fizyczny podział rzeczy, jeżeli jest to możliwe (w przypadku nieruchomości – np. w drodze wydzielenia 2 osobnych lokali w budynku).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Karol Jokiel

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie pracy oraz procedurze cywilnej jak również windykacji należności, w tym także za granicą. Dotychczas udzielił ponad 1000 porad! Jest praktykującym prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym w renomowanej kancelarii prawnej.

 

Naszym klientom pomaga sporządzać umowy, egzekwować należności od dłużników, odpowiada też na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorem licznych publikacji: artykułów, aktualności, kilku eBooków oraz członkiem i założycielem stowarzyszenia Lex et Veritas, które stawia sobie za cel szerzenie w społeczeństwie wiedzy prawnej. Zakończył współpracę z serwisem eporady24.pl w 2015 roku.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu