Sprzedaż na targu i opłata targowa

Dokonuję sprzedaży na targu. Czy za wystawioną przed pawilonem półkę z czapkami (pojedyncze sztuki) muszę płacić codzienną opłatę targową?

Sprzedaż na targu i opłata targowa

Regulacje dotyczące opłaty targowe

Ogólne regulacje dotyczące opłaty targowej zamieszczone zostały w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy „opłatę targową pobiera się zawsze od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży towarów na targowiskach”. Targowiskiem zgodnie z ust. 2a są wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, z wyjątkiem budynków lub części budynków, chyba że jest to targowisko pod dachem oraz hala używana do targów, aukcji i wystaw, bez względu na to, kto jest właścicielem targowiska i czy jest ono prowadzone w miejscu do tego przeznaczonym. Za targowisko należy więc uznać nie tylko miejsce przeznaczone na handel (plac targowy), ale każde miejsce, w którym zwyczajowo prowadzona jest sprzedaż, np. chodnik, przejście podziemne.

Zwolnienie od opłaty targowej

Od opłaty targowej zwolnione są jedynie te osoby, które sprzedaży swoich towarów dokonują na targowisku w obrębie budynku lub jego części bądź też budowli i ich części związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Osoby te nie ponoszą opłaty targowej, jednak opłacają podatek od nieruchomości.

Pojęcie budynku zdefiniowane zostało w ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, i tak „budynek jest to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”, zaś budowlą jest „każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, estakady, tunele, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową”. Tylko w takich sytuacjach osoba handlująca na targowisku zwolniona jest z ponoszenia opłaty targowej.

Wysokość, częstotliwość poboru oraz forma i termin płatności opłaty targowej

Szczegółowe zasady pobierania opłaty targowej, tj. jej wysokość, częstotliwość poboru oraz forma i termin płatności regulowane są w drodze uchwały rady gminy, właściwej ze względu na miejsce położenia targowiska. Rady gminy mogą więc w sposób dowolny regulować te kwestie. Gmina jest jedynie ograniczona górnym pułapem wysokości opłaty targowej. Zgodnie z art. 19 pkt 1 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w związku z obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 30 lipca 2010 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2011 r. stawka opłaty targowej na dzień 18 października 2011 r. nie może przekroczyć 699,27 zł dziennie.

Wyeksponowanie towaru na targowisku

Rodzaj sprzedawanego towaru, jego ilość oraz forma wystawienie do sprzedaży, np. półka, namiot, szczęki czy stolik, nie mają wpływu na obowiązek osoby handlującej do dokonywania opłaty targowej. Sama gotowość dokonywania sprzedaży, która przejawia się m.in. zajęciem miejsca na targowisku i wyeksponowaniem towaru, jest bowiem wystarczającą przesłanką do poboru opłaty targowej przez inkasenta. Zazwyczaj uchwały gminy stanowią, że opłata targowa opłacana jest codziennie przez handlującego u zarządcy targowiska lub inkasentów, uprawnionych do pobierania opłaty.

W związku z powyższym zobowiązany jest Pan ponosić opłatę targową na rzecz gminy. Proszę jednak zapoznać się z uchwałą rady Pana gminy, bowiem może być tam ustalona niższa kwota opłaty, niż wynika to z ustawy, a także w inny sposób uregulowane terminy i formy płatności lub też ewentualnie mogą być uchwalone zasady, na jakich osoba handlująca na targowisku może być zwolniona z obowiązku ponoszenia opłaty targowej.