Sprzedaż działki bez przeprowadzonego spadku

Właścicielem działki, na której stoi dom, jest moja babcia, jej mąż (zmarły), dwie ciotki i mój tata (nie żyje). Babcia chce sprzedać kawałek działki, na co wszyscy wyrażają zgodę. Jako że nie żyje mój tata, to czy tę działkę babcia może sprzedać bez żadnych postępowań spadkowych po nim, jeżeli reszta współwłaścicieli wyraża zgodę?

Sprzedaż działki bez przeprowadzonego spadku

Sprzedaż nieruchomości stanowiącej współwłasność kilku osób

Wskazuje Pani, że właścicielem działki, na której stoi dom, jest moja babcia, jej mąż (zmarły), dwie ciotki i mój tata (nie żyje)”. Według mnie oznacza to, że babcia nie jest wyłącznym właścicielem, a była (i jest) tylko współwłaścicielem razem z ciotkami oraz Pani tatą.

Obecnie z uwagi na to, że Pani tata zmarł, zmieniły się osoby współwłaścicieli – a mianowicie do części, jaką miał Pani tata – a współwłaścicielami stali się spadkobiercy po Pani tacie.

W sytuacji, gdy nieruchomość stanowi własność tylko jednej osoby, może ona ją sprzedać samodzielnie. Jako współwłaściciel działki w określonym ułamku babcia nie ma prawa do sprzedaży całej działki. Mogłaby formalnie w takim przypadku sprzedać tylko swój udział w działce – bowiem ma prawo tylko do części działki, a nie całej.

Gdy nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, może ona być sprzedana łącznie przez wszystkich współwłaścicieli lub też każdy współwłaściciel może samodzielnie sprzedać swój udział w nieruchomości. Zgoda reszty współwłaścicieli na sprzedaż przez jednego z nich swego udziału nie jest potrzebna.

Sprzedaż działki należącej do kilku spadkobierców

Babcia mogłaby sprzedać całą działkę mając nie tyle zgodę, ile pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli do sprzedaży ich udziałów w działce (w formie aktu notarialnego). W tym przypadku babcia działałaby w swoim imieniu oraz w imieniu pozostałych współwłaścicieli (w oparciu o pełnomocnictwo).

Pozostaje jeszcze kwestia udziału, jaki miał Pani tata. Spadkobiercy są współwłaścicielami tego, co miał tata, ale formalnie nie mają potwierdzenia swych praw do spadku po tacie, a tym samym do udziału taty w działce. Takim potwierdzeniem jest: sądowe stwierdzenie nabycia spadku po tacie lub też notarialne poświadczenie dziedziczenia po tacie.

Spadkobiercami po tacie są: w pierwszej kolejności jego małżonka oraz dzieci. Pani babcia jako matka Pani taty byłaby spadkobiercą po swoim synu, gdyby nie miał on dzieci, a jego żona zmarłaby przed nim. Ale taka sytuacja nie zachodzi.

Jeżeli więc Pani mama zmarła przed tatą, to po tacie dziedziczy Pani i Pani brat. Są Państwo współwłaścicielami działki razem z babcią oraz dwiema ciotkami. Mogą Państwo sprzedać swoje udziału samodzielnie albo udzielić babci pełnomocnictwa do ich sprzedaży w swoim imieniu.

Przeprowadzenie postępowania spadkowego po ojcu

Ale by móc skutecznie decydować o udziale, jaki przypadł Pani i bratu w spadku po tacie, muszą Państwo przeprowadzić postępowanie o stwierdzenia nabycia spadku po tacie lub tez sporządzić u notariusza poświadczenie dziedziczenia po tacie. Bez jednego z tych dokumentów nie może Pani udowodnić swego prawa do działki (udziału w niej).

Tak więc dla sprzedaży działki jako całości, gdy tata był jej współwłaścicielem, konieczne jest uzyskanie sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia.