Sprzedaż akcji pracowniczych

Pracuję w prywatnej spółce, która miała kiedyś plany wejścia na giełdę i „uszczęśliwiła” pracowników swoimi akcjami. Niestety owe plany się zmieniły i obecnie nic nie wskazuje na to, aby firma miała debiutować na giełdzie w najbliższym czasie. Chciałabym więc sprzedać akcje pracownicze. Czy to możliwe?

Sprzedaż akcji pracowniczych

Sprzedaż akcji pracowniczych nienotowanych na giełdzie

Co prawda nie istnieją przepisy stricte chroniące akcjonariat pracowniczy – np. wymuszające na spółce odkupienie od pracownika niechcianych akcji. W praktyce jednak istnieją mechanizmy ich zbycia.

Istnieją firmy, które zajmują się obrotem takimi akcjami. Może Pani także dać zwykłe ogłoszenie o sprzedaży akcji pracowniczych.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że naraża to Panią na sprzedaż niemalże po omacku, ponieważ nie ma stałych form wyceny akcji nienotowanych na giełdzie, nie zajmują się tym także żadne instytucje w ramach konkretnych obwarowań prawnych.

Jeżeli nie zdecyduje się Pani, aby poczekać – mimo wszystko – na wejście firmy na giełdę, będzie Pani zdana na wycenę ekspertów z firm zajmujących się skupem akcji. Bez wątpliwości sugeruję negocjację proponowanych cen, ponieważ te będą z pewnością przez oferenta znacznie zaniżane.

Ustalenie wartości akcji pracowniczych

Dobrze byłoby zasięgnąć opinii bezstronnego eksperta na temat realnej wartości Pani akcji pracowniczych. W przeciwnym razie, kusząc się na kilkaset złotych dzisiaj, może się Pani pozbawić szansy na dużo wyższą kwotę za kilka lat. Dlatego też dobrze byłoby wstrzymać się ze sprzedażą do czasu ewentualnego debiutu spółki na giełdzie. Z czasem takie akcje mogą okazać się nadspodziewanie dużo warte.

Niestety przepisy nie przewidują przymusowego wykupu akcji przez właściciela. Jest natomiast odwrotny przepis, tj. art.418 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie: K.s.h.), który mówi, iż:

„§ 1. Walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariusze mniejszościowi) przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego. Uchwała wymaga większości 95% głosów oddanych. Statut może przewidywać surowsze warunki powzięcia uchwały. Przepisy art. 416 § 2 i 3 stosuje się odpowiednio”.

Wycena akcji pracowniczych

W takiej sytuacji wyceny dokonuje się po cenie notowanej na rynku regulowanym, według przeciętnego kursu z ostatnich trzech miesięcy przed powzięciem uchwały przez walne zgromadzenie. W przypadku natomiast akcji nienotowanych na rynku regulowanym – po cenie ustalonej przez biegłego, wybranego przez walne zgromadzenie.

Uchwała walnego zgromadzenia o wyborze bądź braku wyboru biegłego jest podejmowana bezwzględną większością głosów. Jeżeli na tym samym zgromadzeniu, na którym podjęto uchwałę o przymusowym wykupie akcji, nie wybrano biegłego, decyduje o tym sąd rejestrowy na wniosek zarządu spółki.

Myślę, że tę zasadę ewentualnej wyceny przez biegłego można byłoby zastosować i w Pani wypadku, jednak zapewne wiązałoby się to z kosztami.

Dobrze byłoby też, gdyby zapoznała się Pani ze statutem spółki. W nim mogą się znajdować zapisy dotyczące warunków nabycia i ewentualnego zbycia akcji pracowniczych.