Sprzedaż samochodu przez spółkę osobie fizycznej

• Autor: Aleksander Słysz

Spółka partnerska używała samochodu osobowego w ramach umowy leasingowej. Ponieważ samochód ten był wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych, VAT od wydatków był rozliczany według zasady 50%. W ubiegłym roku 2016 po zakończeniu umowy samochód został wykupiony. Po paru miesiącach podjęto decyzję o jego sprzedaży. Czy spółka może zbyć ten samochód osobie fizycznej, sporządzając umowę sprzedaży bez wystawienia faktury VAT? Sprzedaż tego samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (23%).

Sprzedaż samochodu przez spółkę osobie fizycznej

Fot. Fotolia

Czy spółka może zbyć samochód osobie fizycznej?

Wystawienie faktury nie jest tu konieczne, chyba że jej wystawienia zażąda nabywca.

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dokonywanych przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Przypadku nabywców niebędących podatnikami ww. obowiązek nie obejmuje, ale jak stanowi art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z art. 106b ust. 1, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Analogicznie wskazuje się w doktrynie, np. T. Krywan (Lex/el QA 758652): „Obowiązek wystawiania faktur dokumentujących taką sprzedaż istnieje tylko, jeżeli ich wystawienia żądają nabywcy. Dotyczy to również sprzedaży osobom prywatnym samochodów. A zatem wystawienie faktury będzie w przedstawionej sytuacji konieczne, jeżeli jej wystawienia zażąda nabywca. W przeciwnym razie wystawienie faktury nie będzie konieczne, a więc do udokumentowania sprzedaży samochodu wystarczy sama tylko umowa sprzedaży”.