Sprawy podatkowe przy przepisaniu ogródka działkowego

• Autor: Aleksander Słysz

Dwa lata temu zrzekłam się członkostwa i użytkowania działki w ROD ze wskazaniem na mojego syna. Określiliśmy wartość altany i sprzętów oraz wysokość zwrotu nakładów (1500 zł), którego syn już dokonał. Myśleliśmy, że więcej czynności formalnych nas już nie czeka. Niedawno jednak wyczytałam, że chyba należało zadbać też o jakieś sprawy podatkowe. Co teraz powinniśmy zrobić?

Sprawy podatkowe przy przepisaniu ogródka działkowego

Sprzedaż własności urządzeń, obiektów i nasadzeń znajdujących się na działce ROD a podatek od czynności cywilnoprawnych

W opisanym przypadku pominęliście Państwo podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podatkowi podlega sprzedaż oraz zamiana rzeczy i praw majątkowych, mimo że prawo używania działki (PZD, ROD) jest niezbywalne, mamy do czynienia ze sprzedażą własności urządzeń, obiektów i nasadzeń znajdujących się na działce.

Transakcja taka podlega opodatkowaniu PCC, obowiązek podatkowy ciąży na kupującym; podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa sprzedanych rzeczy. Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów – zakładam zatem, że w Państwa przypadku podstawą opodatkowania będzie kwota 1500 złotych. Stawka podatku wynosi 2%.

Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3)

Nabywca jako podatnik obowiązany do zapłaty podatku jest winien bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W opisanym przypadku należy zatem złożyć deklarację, wpłacić 2% wraz z odsetkami (które podatnik nalicza sam) oraz złożyć tzw. czynny żal w celu uniknięcia kary – w sprawie czynnego żalu polecam lekturę artykułu http://eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html.

Jeżeli chodzi o sprzedaż rzeczy na działce przez Panią i w tym kontekście kwestię rozliczenia rocznego, to zależy, jak na sprawę spojrzeć. Zakładamy, że sprzedaje Pani rzeczy, nie nieruchomości. Jeśli były używane dłużej niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie przez Panią, to ich sprzedaż po owym pół roku nie stanowi w ogóle przychodu, więc nie tworzy podstawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.