Spadek w Polsce dla polskiego rezydenta w UK

• Autor: Aleksander Słysz

Jestem obywatelka Polski, od 5 lat jestem rezydentem w UK. Tutaj tez rozliczam podatki z pracy. Czy spadek otrzymany w Polsce, który jest zwolniony z podatku dochodowego w Polsce, podlega opodatkowaniu w UK? Czy trzeba składać deklarację w Polskim US, czy zgodnie z rezydentura podatkowa tylko w UK? Jak wygląda procedura podatkowa w tym przypadku?

Spadek w Polsce dla polskiego rezydenta w UK

Rozliczenie się z podatku od spadku nabytego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Nie istnieje umowa międzynarodowa regulująca miejsce opodatkowania spadku w opisanej sytuacji. Konsekwencja jest taka, że w Polsce nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, natomiast w Wielkiej Brytanii na zasadach obowiązujących na jej terytorium (co do wewnętrznego prawa Wielkiej Brytanii nie udzielamy informacji).

Polsce podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia, bez względu na to gdzie przebywa spadkobierca. Natomiast nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca jest obywatelem polskim (ewentualnie gdy ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Czy spadek otrzymany w Polsce który jest zwolniony z podatku dochodowego w Polsce, podlega opodatkowaniu w UK?

Tym samym nabycie należy „rozliczyć” w Polsce oraz, jeśli tak będzie wynikać z prawa wewnętrznego Wielkiej Brytanii, również w Wielkiej Brytanii. Nie istnieją umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku spadków, stąd często dochodzi do opodatkowania dziedziczenia w dwóch państwach, przy czym najczęściej w tym „drugim” zapłacony w tym „pierwszym” podatek jest ciężarem spadku (odlicza się go od wartości spadku).

Wskazuje Pani, że to nabycie w Polsce zwolnione jest od podatku. Jeśli ma Pani namyśli zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, to musi Pani złożyć w Polsce zgłoszenie nabycia własności (SD-Z2) naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.