Śmierć współwłaściciela samochodu

Jestem współwłaścicielem samochodu. Drugim właścicielem był mój dziadek, który jakiś czas temu zmarł. Chciałbym sprzedać pojazd, ale bez przeprowadzania sprawy spadkowej, która w naszej rodzinie byłaby długa i kosztowna. Czy posiadanie przeze mnie deklaracji dziadka (spisanej bez notariusza), że po śmierci wyraża zgodę na sprzedaż samochodu, ułatwiłoby mi sprawę?

Śmierć współwłaściciela samochodu

Sprzedaż samochodu po śmierci współwłaściciela

Niestety w momencie śmierci dziadka jego prawa i obowiązki przeszły na jego spadkobierców, w tym także współwłasność samochodu. Aby dokonać obecnie wszelkich czynności zgodnie z prawem, należałoby przeprowadzić sprawę spadkową, bowiem obecnie rozporządzenie mieniem w postaci samochodu wymaga zgody współwłaścicieli, a więc spadkobierców.

Sprawa byłaby prostsza, gdyby posiadał Pan pełnomocnictwo od dziadka.

Zasadą jest, że pełnomocnictwo automatycznie wygasa wskutek śmierci mocodawcy lub pełnomocnika albo utraty osobowości prawnej mocodawcy lub pełnomocnika. Jednakże te same przesłanki, które pozwalają mocodawcy zrzec się odwołania pełnomocnictwa, umożliwiają mu udzielenie pełnomocnictwa niewygasającego w razie śmierci mocodawcy lub pełnomocnika. Zastrzeżenie niewygasalności powinno nastąpić w pełnomocnictwie. Oznacza to, że zastrzeżenie dokonane poza treścią pełnomocnictwa jest nieważne, ustawa bowiem wymaga w tym wypadku formy szczególnej (art. 73 § 2 Kodeksu cywilnego).

Czy pełnomocnictwo wygasa po śmierci mocodawcy?

Pełnomocnictwo niegasnące ze śmiercią mocodawcy umocowuje do działania w imieniu spadkobierców zmarłego mocodawcy. Po śmierci mocodawcy pełnomocnik reprezentuje jego spadkobierców. Zastrzeżenie w pełnomocnictwie, że nie wygasa ono w razie śmierci mocodawcy, nie oznacza, że jest nieodwołalne. Zarówno sam mocodawca, jak i po jego śmierci jego spadkobiercy mogą je odwołać na ogólnych zasadach. Dopiero zawarcie obu tych zastrzeżeń w pełnomocnictwie (jest „nieodwołalne i nie wygasa w razie śmierci”) jest – także co do nieodwołalności – skuteczne i wiąże spadkobierców, ale też tylko wtedy, gdy zrzeczenie się odwołalności nastąpiło z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (art. 101 § 1 Kodeksu cywilnego) i dopóty, dopóki stosunek ten trwa, a pełnomocnictwo nie zostało wykorzystane.

Z uwagi na fakt, iż do przeniesienia własności samochodu nie jest wymagalna forma aktu notarialnego, pisemne pełnomocnictwo dziadka zawierające klauzulę – niegasnące i nieodwołalne w momencie śmierci – pozwoliłoby Panu zbyć samochód.