ePorady24.pl Prawo administracyjne Obywatelstwo Ślub i dziecko z Holendrem – jakie obywatelstwo będzie...
Zadaj pytanie › Zadaj pytanie ›

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Opublikowane: 17.11.2011

Ślub i dziecko z Holendrem – jakie obywatelstwo będzie mieć dziecko?

Od niedawna mieszkam w Holandii (jestem zameldowana w Holandii, studiuję tu i pracuję). Chcę wziąć ślub z Holendrem i mieć z nim dziecko. Czy jeśli dziecko urodzi się w Holandii, to będzie miało obywatelstwo polskie, holenderskie czy obydwa?

Obywatelstwo dziecka urodzonego za granicą zależy od obywatelstwa jego rodziców oraz od prawa obowiązującego w kraju, w którym się ono urodziło.

 

Dziecko nabywa obywatelstwo polskie (niezależnie od miejsca urodzenia), jeżeli co najmniej jedno z rodziców posiada obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka.

 

W przypadku gdy jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie obywatelem obcego państwa, rodzice mogą wybrać dla swojego dziecka obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców. Może to nastąpić, jeżeli według prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo.

 

Wyboru dla dziecka obywatelstwa obcego, które posiada jedno z rodziców, rodzice mogą dokonać w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka. W tym celu powinni złożyć wspólne oświadczenie przed właściwym organem. Jest nim konsul – dla osób zamieszkałych za granicą lub wojewoda – dla osób zamieszkałych w Polsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

wersja do druku

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + VII =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Opinie naszych Klientów ››

Zadane pytania:

  • 0
  • 3
  • 5
  • 0
  • 4
  • 8
  • 6
wizytówka
Pobierz aplikację