Skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne

Od grudnia do kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim (psychiatra). Później będę na zwolnieniu od neurologa. W maju kończy mi się 182 dni L4. Czy dostanę skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne do psychiatry czy neurologa?

Skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

  1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
    2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
    3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
    4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Kiedy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 stycznia 2009 r. (sygn. akt II UK 149/08), stwierdził, że świadczenie rehabilitacyjne należy się pracownikowi nawet z powodu innego schorzenia niż to, na które dostał zasiłek chorobowy. Ważne jest jedynie zachowanie ciągłości niezdolności do pracy.

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć wniosek do ZUS-u na druku ZUS Np-7. Do wniosku należy dołączyć między innymi zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza prowadzącego.

Podsumowując – okres zasiłkowy zsumuje się Pani, jeśli nie będzie przerw miedzy zwolnieniami. Nie znaczy to jednak, ze świadczenie rehabilitacyjne otrzyma Pani z tytułu choroby leczonej przez psychiatrę. Świadczenie rehabilitacyjne otrzyma Pani dlatego, że okres Pani choroby przekroczy 182 dni. Od kwietnia Pani lekarzem prowadzącym będzie lekarz neurolog i to on powinien Pani wystawić zaświadczenie o stanie zdrowia. Zmiana lekarz oznacza bowiem, że zakończyła już Pani leczenie psychiatryczne, ale nie zakończyła Pani leczenia neurologicznego.