.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne

Od grudnia do kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim (psychiatra). Później będę na zwolnieniu od neurologa. W maju kończy mi się 182 dni L4. Czy dostanę skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne do psychiatry czy neurologa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Skierowanie na świadczenie rehabilitacyjne

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

 

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

 

  1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
    2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
    3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
    4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 stycznia 2009 r. (sygn. akt II UK 149/08), stwierdził, że świadczenie rehabilitacyjne należy się pracownikowi nawet z powodu innego schorzenia niż to, na które dostał zasiłek chorobowy. Ważne jest jedynie zachowanie ciągłości niezdolności do pracy.

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć wniosek do ZUS-u na druku ZUS Np-7. Do wniosku należy dołączyć między innymi zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza prowadzącego.

 

Podsumowując – okres zasiłkowy zsumuje się Pani, jeśli nie będzie przerw miedzy zwolnieniami. Nie znaczy to jednak, ze świadczenie rehabilitacyjne otrzyma Pani z tytułu choroby leczonej przez psychiatrę. Świadczenie rehabilitacyjne otrzyma Pani dlatego, że okres Pani choroby przekroczy 182 dni. Od kwietnia Pani lekarzem prowadzącym będzie lekarz neurolog i to on powinien Pani wystawić zaświadczenie o stanie zdrowia. Zmiana lekarz oznacza bowiem, że zakończyła już Pani leczenie psychiatryczne, ale nie zakończyła Pani leczenia neurologicznego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu