Samochód LKW czyli ciężarowy – czy należy opłacić akcyzę?

• Autor: Aleksander Słysz

Kupiłem samochód od Niemca za pośrednictwem pewnego człowieka. Ów człowiek przyjechał do mnie samochodem, dałem mu ustaloną kwotę pieniędzy, dopełniliśmy wszystkich formalności. Pośrednik zapewnił mnie, że nie zapłacę akcyzy, gdyż jest to samochód ciężarowy (LKW – co jest odnotowane w dokumentach wozu). Pojechałem zarejestrować samochód i w urzędzie komunikacyjnym usłyszałem, że jednak jest akcyza i że muszę sprawę załatwiać w urzędzie celnym. Zadzwoniłem do pośrednika, ale on upiera się przy swoim – że się nie płaci, jak jest LKW. Widzę teraz, że to taka jego gierka. Zostałem więc przez niego zwyczajnie oszukany. Jak można to udowodnić, że zataił przede mną informację o konieczności zapłaty akcyzy, skoro nie mam z nim umowy? A może to jednak on ma rację...

Samochód LKW czyli ciężarowy – czy należy opłacić akcyzę?

Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodów osobowych a podatek akcyzowy

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

Na potrzeby wymienionej ustawy wprowadzona została definicja nabycia wewnątrzwspólnotowego, którym jest przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
  2. nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
  3. pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
    1. wyprodukowanego na terytorium kraju,
    2. od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.

Czy nabycie samochodu ciężarowego z Niemiec powoduje obowiązek zapłaty akcyzy?

Zatem prawdą jest, że nabycie samochodu ciężarowego nie powoduje powstania obowiązku zapłaty akcyzy.

Proszę jednak zauważyć, że chodzi o samochód ciężarowy w sensie negatywnym, tzn. o nabycie samochodu, który nie jest samochodem osobowym. Niestety w Polsce inną definicję samochodu osobowego i ciężarowego zawiera ustawa o podatku od towarów i usług, inną ustawa o podatku dochodowym, inną ustawa o podatku akcyzowym. Zgodnie z tą ostatnią, akcyzę płaci się od samochodów osobowych, a samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Definicja samochodów osobowych dla celów akcyzy

Analizę tego uregulowania przeprowadza m.in. Szymon Parulski, który wskazuje, że „definicja samochodów osobowych dla celów akcyzy obejmuje swoim zakresem również samochody osobowo-towarowe typu kombi oraz samochody wyścigowe. (...) W sytuacji, gdy konstrukcja oraz wyposażenie pojazdu wskazuje, iż dany pojazd jest w głównej mierze przeznaczony do przewozu osób, a przewóz towarów stanowi jego uboczną funkcję, wtedy taki pojazd należy zaklasyfikować do samochodów osobowych CN 8703 podlegających akcyzie. Jednakże, jeżeli głównym przeznaczeniem danego towaru jest przewóz towarów, a przewóz osób stanowi tylko uzupełnienie funkcjonalności pojazdu, wtedy taki pojazd należy klasyfikować do samochodów ciężarowych CN 8704 niepodlegających opodatkowaniu akcyzą” [Parulski Szymon, komentarz, LEX 2010, Komentarz do art. 100 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U.09.3.11), [w:] S. Parulski, Akcyza. Komentarz, LEX, 2010, wyd. II.]

Reasumując, samochód musi być ciężarowy zgodnie z powyższymi wytycznymi ustawy o podatku akcyzowym. To, że otrzymał w Niemczech świadectwo homologacji i odpowiedni wpis do niemieckiego dowodu rejestracyjnego, jest bez znaczenia.

Pyta Pan: „Jak można to udowodnić, że zataił przede mną informację o konieczności zapłaty akcyzy, skoro nie mam z nim umowy?”.

Moim zdaniem nie można tego udowodnić, bowiem ustawa o podatku akcyzowym jest obowiązującym prawem i Pana obowiązkiem jest, jakkolwiek źle to nie zabrzmi, znać konsekwencje swoich działań na gruncie podatkowym. Nie widzę sposobu, by podatek akcyzowy przerzucić na pośrednika bądź w jakikolwiek sposób uzyskać od niego zwrot tego podatku.