.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z funkcji likwidatora

Sąd okręgowy ustanowił mnie likwidatorem spółki z o.o. na podstawie wyroku w sprawie o rozwiązanie spółki. Chcę zrezygnować z funkcji likwidatora. Komu powinnam wręczyć rezygnację? Dodam, że w spółce nie działają zarząd i rada nadzorcza. Do sądu z wnioskiem o powołanie likwidatora wystąpił kurator.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z funkcji likwidatora

Do kogo kierować oświadczenie o rezygnacji z funkcji likwidatora?

Jako że została Pani powołana na funkcję likwidatora przez sąd, to tylko sąd jest władny Panią odwołać. Jednakże zasada ta nie wskazuje, do kogo kierować oświadczenie o rezygnacji z danej funkcji. Jak wskazuje Kodeks spółek handlowych (K.s.h.):

 

„Art. 72. Likwidator może być odwołany tylko w drodze jednomyślnej uchwały wspólników.

 

Art. 73. § 1. Z ważnych powodów sąd rejestrowy może na wniosek wspólnika lub osoby mającej interes prawny odwołać likwidatora.

 

§ 2. Likwidatora ustanowionego przez sąd tylko sąd może odwołać.

 

§ 3. Przeciwne postanowienia umowy są nieważne”.

 

Sama rezygnacja stanowi podstawę i przyczynę odwołania likwidatora.

Skuteczne złożenie rezygnacji przez likwidatora

Skuteczne złożenie rezygnacji przez likwidatora (osobę zastępującą zarząd spółki w okresie likwidacji) teoretycznie wymaga, by dotarło ono do tego organu, który powołuje zarząd. Dzieje się tak z uwagi na to, że do spółki w okresie likwidacji stosuje się przepisy dotyczące organów spółki.

 

Likwidator zastępuje zarząd spółki, tym samym reprezentuje ją wobec osób trzecich, składa i przyjmuje w jej imieniu oświadczenia woli. Jednakże nie może złożyć rezygnacji na swoje ręce.

 

Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 27.01.2010 r., w sprawie o sygn. akt II CSK 301/09, gdy w okresie likwidacji nie działa zarząd, a nie ma powołanej rady nadzorczej, to oświadczenie o rezygnacji likwidatora wymaga złożenia go wobec spółki. Brak rady nadzorczej uniemożliwia skuteczne złożenie takiego oświadczenia na jej ręce. Tak samo nieskuteczne byłoby oświadczenie złożone na ręce wspólników, albowiem nie są oni organami spółki ani jej przedstawicielami (pełnomocnikami) uprawnionymi do przyjmowania w imieniu spółki oświadczeń woli innych osób (w tym likwidatora). Skutecznie oświadczenie może być złożone na ręce ustanowionego do tego pełnomocnika, powołanego uchwałą przez zgromadzenie wspólników. Likwidator powinien doprowadzić do ustanowienia takiego pełnomocnika. Pogląd ten powoduje, że w sytuacji gdy zgromadzenie wspólników nie podejmie uchwały o powołaniu pełnomocnika (np. z powodu braku kworum), to możliwość skutecznego złożenia rezygnacji będzie ograniczona lub nawet niemożliwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Złożenie rezygnacji przez członka zarządu

Z powyższego względu dopuszczalne (według innych poglądów) jest złożenie rezygnacji na ręce wspólników przez rezygnującego członka zarządu, bez konieczności zwoływania w tym celu zgromadzenia wspólników.

 

Zgodnie z art. 280 K.s.h. do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że szczególne przepisy o likwidacji stanowią inaczej. Należy uznać, że do likwidatorów stosuje się także art. 201 i 202 K.s.h., które to przepisy regulują sposób utraty przez członka zarządu jego statusu. Mandat członka zarządu wygasa m.in. wskutek rezygnacji. Takie same zasady należy stosować do likwidatorów. Należy uznać, że likwidator może skutecznie złożyć rezygnację, której skuteczność nie jest zależna od późniejszej uchwały zgromadzenia wspólników.


Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Przyjmujący zlecenie (członek zarządu, likwidator) może wypowiedzieć zlecenie w każdym czasie.

 

Likwidator nie może być przymuszony do dalszego pełnienia funkcji, gdy z niej rezygnuje.

 

Organem powołującym likwidatora był sąd, a więc można uznać, że likwidator otrzymał zlecenie od sądu. Z sądem zawarł umowę i sądowi powinien złożyć rezygnację.

 

Jak widać, w zależności od poglądów sędziego możliwe jest złożenie rezygnacji na ręce rady nadzorczej lub pełnomocnika spółki, a także możliwe jest złożenie rezygnacji na ręce sądu rejestrowego.

 

Proszę więc sprawdzić w sądzie rejestrowym, jakie sąd ma poglądy w kwestii skutecznego złożenia rezygnacji przez likwidatora powołanego przez sąd. Pozwoliłoby to Pani oszczędzić czas w przypadku, gdyby sąd uważał, że wystarczy rezygnacja złożona na ręce wspólników lub rezygnacja złożona na ręce sądu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Bogusław Nowakowski

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności).


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu