Renta z KRUS a posiadanie gospodarstwa

• Autor: Dariusz Kostyra

Chciałabym się dowiedzieć, czy grożą mi jakieś konsekwencje związane z posiadaniem pola (spadku) i pobieraniem pełnej renty. Otóż jeszcze w latach 70. otrzymałam w spadku część udziałów w gospodarstwie, ale nigdy nie czerpałam z tego korzyści. Pole leżało odłogiem po śmierci mamy. W latach 80. wyszłam za mąż, mąż zaś posiadał 1 ha ziemi (pole i działka budowlana), co nas zobligowało do płacenia składek do KRUS. Gdy zachorowałam, przyznano mi symboliczną rentę, a po sprzedaży pola (zostało nam 0,5 ha) w 1997 r. zwiększono mi ją (nie byłam już rolnikiem). Czy otrzymuję rentę zgodnie z prawem?

Renta z KRUS a posiadanie gospodarstwa

Kiedy ubezpieczonemu przysługuje renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy?

Zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje rolnikowi, który spełnia łącznie warunki wymienione w art. 21 ustawy.

Zgodnie z dyspozycją art. 28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wypłata renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu, jeżeli rencista prowadzi działalność rolniczą. Uznaje się, że rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie są właścicielami (współwłaścicielami) lub posiadaczami gospodarstwa rolnego (w rozumieniu przepisów o podatku rolnym) i nie prowadzą działu specjalnego.

Posiadanie gospodarstwa przez rolnika a prawo do renty

Jednakże – jak słusznie zauważył Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 4 października 2005 r. (III AUa 810/2005) – samo stwierdzenie własności lub posiadania gospodarstwa przez rolnika lub jego małżonka uzasadnia zawieszenie części uzupełniającej emerytury, ponieważ decydujące znaczenie ma ustalenie, czy na tych gruntach jest prowadzona działalność rolnicza w rozumieniu art. 6 pkt 3 powołanej ustawy. Taka wykładnia powołanych przepisów wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

W mojej ocenia nie naruszyła Pani przepisów prawa, jednakże organ rentowy może mieć wątpliwości, co może skutkować żądaniem zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.