Renta socjalna a składki na KRUS

Otrzymuję rentę socjalną z KRUS, a od 20 lat płacę składki na KRUS co trzy miesiące. Co zrobić w tej sytuacji?

Renta socjalna a składki na KRUS

Renta socjalna a składki

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników „ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

  1. rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
  2. domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

     – jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.

Z kolei zgodnie z art. 6 tej ustawy „ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1. (…) innym ubezpieczeniu społecznym – rozumie się obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych lub zaopatrzenie emerytalne określone w odrębnych przepisach,
  2. osobie podlegającej innemu ubezpieczeniu społecznemu – rozumie się osobę podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych lub objętą przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym (…)”.

Czy renta socjalna jest tytułem do ubezpieczenia społecznego?

Niestety renta socjalna nie jest tytułem do ubezpieczenia społecznego, dlatego opłaca Pan składki KRUS.

Będzie tak, dopóki będzie Pan posiadaczem gospodarstwa rolnego.

Aby uniknąć kosztów składek, należałoby wydzierżawić gospodarstwo. Wówczas nie będzie Pan posiadaczem ziemi o areale powyżej 1 ha – straci Pan status rolnika (art. 3a pkt 1 ubezpieczenie ustaje z końcem kwartału, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie ubezpieczeniu, z zastrzeżeniem ust. 3”).

Niestety tym samym ustanie Pańskie ubezpieczenie społeczne, zaliczane do okresu składkowego przy ustalaniu prawa od emerytury lub renty.

Jeśli stan Pańskiego zdrowia na to wskazuje, można postarać się o rentę chorobową z KRUS.