Oskarżenie o kradzież w sklepie

Zostałam posądzona o kradzież w sklepie – rzeczywiście pomyłkowo zabrałam tester kosmetyku do kieszeni, myśląc, że biorę próbkę. Nie neguje swojej winy, ale została wezwana policja i otrzymałam mandat karny na 100 zł (cena kosmetyku oryginalnego, nie testera, to 41 zł). Zastanawiam się teraz, czy to jedyne konsekwencje mojej nieuwagi? Czy coś mi jeszcze grozi?

Oskarżenie o kradzież w sklepie

Co grozi za kradzież towaru ze sklepu o wartości 50zł?

Na wstępie pozwolę sobie przywołać przepis Kodeksu wykroczeń, który reguluje omawianą materię.

 „Art. 119. § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość  nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Wspomniana w pytaniu wartość testera (51,99 zł) jest o wiele niższa od tej, która wytycza granicę pomiędzy kradzieżą jako wykroczeniem (dotyczy jej powyższy przepis) a kradzieżą jako przestępstwem. Pani wymierzono karę grzywny na podstawie powyższego przepisu i z tego tytułu nie mogą już grozić żadne dalsze konsekwencje prawne.

Zgodnie z naczelną zasadą prawa „bis de eadem re ne sit actio” nikt nie może być dwa razy sądzony w tej samej sprawie. Jeśli zatem wymierzono Pani określoną karę za kradzież, nie ma możliwości, aby z tego samego tytułu groziła Pani inna kara za ten sam czyn.

Jedyną możliwością byłaby sytuacja, w której doszukano by się okoliczności zmieniających kwalifikację karną czynu. Taką okolicznością mogłoby być np. stwierdzenie, że zabór mienia został dokonany poprzez rozbój (kradzież połączona z użyciem przemocy). Z pytania nie wynika, aby możliwe było zaistnienie takiej sytuacji, toteż takie zagrożenie również wykluczam.