Mamy 7129 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Przeniesienie na bardziej odpowiedzialne stanowisko

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 16.04.2017

Pracodawca oświadczył mi, że przenosi mnie na inne stanowisko, które jest bardziej odpowiedzialne i wymagające. Osoba pracująca poprzednio na tym stanowisku miała wyższe stanowisko oraz wyższą pensję, ja mam być przeniesiona na nie bez zmian w umowie oraz bez prawa do zastanowienia czy odmowy. Czy zgodnie z prawem pracy mogę jednak odmówić? Jeśli tak, na jakie przepisy mogę się powołać?

Marek Gola

Zgodnie z art. 42 § 4 ustawy Kodeks pracy (jt. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) „w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, pracownikowi może zostać powierzone wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Nie może to jednak powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika, a powierzona praca powinna odpowiadać jego kwalifikacjom”.

 

Przepis § 4 dotyczy raczej obowiązków pracowniczych niż wypowiedzenia zmieniającego. Zobowiązuje on pracownika przez 3 miesiące w roku kalendarzowym do wykonywania pracy innego rodzaju niż określony w umowie pod trzema warunkami:

 

musi być to uzasadnione potrzebami pracodawcy;

nie może powodować obniżenia wynagrodzenia;

polecona do wykonywania praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika (a więc nie może przekraczać jego kwalifikacji, ale jednocześnie powinny one znaleźć odpowiednie wykorzystanie przy wykonywanej pracy).

 

Odmowa wykonania takiej pracy nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 K.p. Podobnie w wyroku z dnia 18 listopada 1999 r., sygn. akt I PKN 370/99 , OSNAPiUS 2001, nr 7, poz. 225, SN stwierdził, że pracownik odmawiający wykonania sprzecznego z art. 42 § 4 K.p. polecenia kierującego go do innej pracy nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu.

 

Podsumowując – pracodawca może przenieść Panią na inne stanowisko bez stosowania wypowiedzenia zmieniającego, ale jedynie na okres 3 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Po tym okresie powinna Pani wrócić na swoje dawne stanowisko. Odmowa wykonywania takiej pracy nie spowoduje, że zostanie Pani zwolniona dyscyplinarnie, jednak może oznaczać dla Pani otrzymanie wypowiedzenia definitywnego bądź wypowiedzenia zmieniającego którego nieprzyjęcie spowoduje rozwiązanie stosunku pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - siedem =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia służbowego? Jeżeli nie, będę musiał zrezygnować z pracy.

Podstawowe miejsce pracy

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej (muzykiem orkiestry wojskowej). Jestem także pracownikiem na uczelni (otrzymałem zgodę dowódcy na podjęcie tej pracy). W myśl nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia wymaga ode mnie wskazania jej jako „podstawowego miejsca pracy”. Czy mogę wskazać uczelnię jako podstawowe miejsce pracy, pełniąc jednocześnie zawodową służbę wojskową?

Odpowiedzialność kierowcy za dokumentację techniczną pojazdów

Jestem kierowcą, pracuję w firmie, która zajmuje się przewozem materiałów niebezpiecznych w cysternach. Każdy kierowca jest odpowiedzialny za poprawność dokumentów związanych ze sprzętem – przeglądy, terminy ważności wyposażenia, świadectwa. Kilka miesięcy temu na polecenie przełożonego kilkakrotnie musiałem przed wyjazdem w trasę zmieniać pojazd. Na granicy polsko-słowackiej okazało się, że w pośpiechu nie dopatrzyłem daty ważności na jednym z dokumentów. Został za to nałożony mandat (ja także zapłaciłem drugi mandat) w wysokości ok. 9000 zł. Od tamtej pory moje zarobki spadły – okazało się, że pracodawca z wypłaty potrąca mi „raty” za mandat, który firma musiała zapłacić. Czy mógł to zrobić bez informowania mnie? Czy kierowca jest jedynym odpowiedzialnym za dokumentację techniczną pojazdu? Czy kierowca może czyścić cysternę bez odpowiedniego przeszkolenia oraz jeśli nie jest to jego obowiązek pracowniczy? Czy pracodawca ma obowiązek wydawać pracownikowi comiesięczne zaświadczenie o zarobkach?
wizytówka Szukamy prawników »