Przedmioty kolekcjonerskie a podatek od towarów i usług

• Autor: Aleksander Słysz

Jaka stawka podatku od towarów i usług obowiązuje na przedmioty kolekcjonerskie wydawane w limitowanych nakładach? Produkt jest zarejestrowany i opatentowany jako produkt kolekcjonerski.

Przedmioty kolekcjonerskie a podatek od towarów i usług

VAT na przedmioty kolekcjonerskie

Nie ma w podatku od towarów i usług żadnej specyficznej stawki dla dostawy przedmiotów kolekcjonerskich będących przedmiotem produkcji, tj. nowych przedmiotów, tylko dlatego, że w zamiarze mają być kolekcjonerskie, zatem obowiązuje tu podstawowa zasada, iż właściwa jest stawka bazowa, czyli 23% – o ile dostawy dokonuje podatnik VAT i przedmiot ten nie kwalifikuje się do zwolnienia bądź do obniżonej stawki.

Na marginesie pozwolę sobie zauważyć, że istnieje coś takiego jak procedura opodatkowania marży, która ma zastosowanie do niektórych przedmiotów kolekcjonerskich, nabytych w poniżej opisany sposób. W zakresie opodatkowania marży, o czym poniżej, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług „przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:

a) znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane, to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku jako ważne środki płatnicze (CN 9704 00 00),

b) kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (CN 9705 00 00), a także przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7” [tj. banknoty i monety będące przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną].

Import dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków

Artykuł 120 ustawy o podatku od towarów i usług określa pewne szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, lecz stanowi on – w odniesieniu do stawki – w ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 jedynie, że stawkę niepodstawową (tu 8%) stosuje się do „importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków”.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 „w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku”. Ustęp 5 tego samego artykułu stanowi, iż „jeżeli rodzaj poszczególnych przedmiotów kolekcjonerskich lub specyfika ich dostaw czyni skomplikowanym lub niemożliwym określenie marży zgodnie z ust. 4, podatnik może, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, obliczać marżę jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym”.

Możliwość opodatkowania marży z tytułu dostawy przedmiotów kolekcjonerskich

Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że możliwość opodatkowania marży z tytułu dostawy przedmiotów kolekcjonerskich dotyczy jedynie tych przedmiotów, które „podatnik nabył od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5 [art. 120 – przyp. aut.];

4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach”.

Na zasadzie marży można opodatkować również dostawę przedmiotów kolekcjonerskich uprzednio importowanych przez podatnika, o którym mowa w ww. ust. 4 i ust. 5 art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług.