Prowadzenie dwóch gospodarstw przez małżonków

Z mężem mamy rozdzielność majątkową. Mieszkamy razem, ale każde z nas ma swoje pieniądze, kupuje tylko dla siebie, nie mamy wspólnych wydatków. Nie posiadamy dzieci. Czy muszę podawać we wniosku do ZFŚS dochody męża, czy też można uznać, że prowadzimy dwa gospodarstwa domowe?

Prowadzenie dwóch gospodarstw przez małżonków

Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są świadczeniami fakultatywnymi, tj. mogą, lecz wcale nie muszą być wypłacone pracownikowi. Pracownik nawet spełniający kryteria umożliwiające skorzystanie z takiego prawa nie musi otrzymać świadczenia socjalnego.

Z treści Pani pytania wynika, że pozostaje Pani w związku małżeńskim, lecz ustanowiona została rozdzielność majątkową. Istotne z punktu widzenia Pani interesu znaczenie ma definicja przyjmowana przez Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z nią przez gospodarstwo domowe należy rozumieć zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych, mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się.

Definicja wspólnego gospodarstwa domowego na potrzeby uzyskania świadczenia przez jednego z małżonków

Wskazuje Pani, jakoby każde z Państwa osobno kupowało sobie żywność. Nadto podnosi Pani, iż każde z Państwa ma własne środki. Mniemam zatem, że nigdy nie dokonujecie Państwo wspólnych zakupów. Jeżeli wskazane przez Panią okoliczności są zgodne ze stanem rzeczywistym, mając na uwadze przytoczoną powyżej definicję wspólnego gospodarstwa domowego, podnieść należy, że w skład Pani gospodarstwa domowego wchodzi jedynie Pani. Proszę bowiem zwrócić uwagę na spójnik „i”, jaki użyty jest w definicji. O ile w Pani przypadku mamy do czynienia ze wspólnym zamieszkiwaniem, o tyle nie mamy do czynienia ze wspólnym utrzymywaniem się.

Moje wątpliwości budzi jednak Pani sformułowanie jakoby nie było wspólnych zobowiązań. Czy przez to należy rozumieć, że każde z Państwa ma osobny licznik gazu, prądu, wody, każde z osobna płaci podatek za nieruchomość?

Powyższe jednak nie ma istotnego znaczenia, bowiem nawet gdyby za media płacili Państwo wspólnie, nie można jeszcze mówić o wspólnym gospodarowaniu.

Wspólne bowiem korzystanie ze sprzętu gospodarstwa domowego nie przesądza jeszcze o tym, że wspólnie Pastwo gospodarujecie. Konieczne do uznania, iż dochodzi do wspólnego gospodarowania, jest ustalenie, że wspólnie zaspokajacie Państwo potrzeby życiowe. Stanowiska powyższe wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Kr 864/08, oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. akt II SA/Lu 587/09.

Reasumując, jeżeli nie zaspokajacie Państwo potrzeb życiowych wspólnie, jeżeli każde z Państwa gospodaruje inaczej, uznać należy, iż nie można mówić o wspólnym gospodarstwie domowym.