Mamy 7129 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Prowadzenie domu weselnego a opłata dla ZAiKS-u

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 10.04.2017

Jestem właścicielką domu weselnego w małej wiosce. Uroczystości weselnych jest niedużo, dlatego postanowiłam zrobić zabawę sylwestrową. Na balu ma być ok. 90 osób, cena za 1 osobę 150 zł, koszt zespołu 5 tys. zł. Odezwał się ZAiKS i wyliczył, że mam zapłacić 700 zł od tej imprezy. Dodam, że na wesela wynajmuję tylko salę (bez konsumpcji) i bez względu na ilość gości młodej pary opłata jest stała. Teraz mam także uiścić opłatę za ubiegły rok od wesel, podając liczbę gości na każdym z nich i koszt zespołu. A tego nie jestem w stanie powiedzieć. Nawet nie wiem, czy na wszystkich były zespoły, czy może DJ. Klucze od lokalu daję w środę przed weselem i odbieram we wtorek – po weselu. Nie uchylam się od płatności, ale od tego roku. Czy w tym przypadku prawo działa wstecz?

Jakub Bonowicz

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS to organizacja zrzeszająca twórców i reprezentująca ich interesy. Działa w oparciu o przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach i własny statut oraz uchwały władz Stowarzyszenia.

 

Zadania statutowe wykonuje na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, umów cywilnych z autorami, umów o wzajemnej reprezentacji z zagranicznymi organizacjami ochrony praw autorskich.

 

ZAiKS jako organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych posiada odpowiednie zezwolenie.

 

ZAIKS posiada własną tabelę opłat: „Tabela stawek wynagrodzeń autorskich Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za rozpowszechnianie utworów »do tańca«” (Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS z dnia 23 listopada 2016 roku – dostępna do pobrania w sieci). Jest tam również dostępna informacja o stawkach wynagrodzeń autorskich Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za publiczne wykonania „na żywo” lub odtwarzanie utworów „do tańca” podczas zabaw i bali sylwestrowych.

 

Niezależnie od tego, czy jest to sylwester, czy wesele – konieczne jest opłacenie ZAiKS-u.

 

Za bieżącą imprezę trzeba zapłacić. Jednak ZAiKS korzysta z tego, że ma wobec Pani roszczenie o uiszczenie opłat za organizowane przez Panią imprezy za lata poprzednie. Oczyścicie nie obejmuje to wszystkich lat, a jedynie te, za które nie doszło jeszcze do przedawnienia roszczenia ZAiKS-u o należne mu opłaty.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

 

Roszczenia ZAiKS z tytułu opłat za licencję na odtwarzanie muzyki twórców, jakich reprezentuje ZAiKS, przedawniają się dopiero po 3 latach.

 

Orzeczenie SN z 6 grudnia 2007 r., III SK 16/07, niepubl.): „Organizacje zbiorowego zarządzania dostarczają rynkowi produktu, którego nie są w stanie dostarczyć sami twórcy – oferują zainteresowanym podmiotom dostęp w jednym miejscu (u jednego dostawcy) do bogatego – co do zasady – katalogu praw autorskich. […] W ten sposób organizacje zbiorowego zarządzania obniżają koszty transakcyjne dla podmiotów korzystających z praw autorskich w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z drugiej strony, umożliwiają twórcom uzyskanie wynagrodzenia za wykorzystywanie przysługujących im praw autorskich na różnych polach eksploatacji i przez różne podmioty, bez konieczności samodzielnego monitorowania rynku, co w praktyce jest niewykonalne. […] Organizacje zbiorowego zarządzania świadczą swoje usługi na rzecz twórców i na rzecz użytkowników praw autorskich. Zdaniem Sądu Najwyższego okoliczność, iż organizacje zbiorowego zarządzania […] prowadzą działalność w formie stowarzyszeń nie pozbawia ich statusu przedsiębiorców […]. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy do realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków. […] Okoliczność, że dochody uzyskiwane z prowadzenia działalności gospodarczej są przeznaczane na takie czy inne cele, nie zmienia charakteru takiej działalności. […] OZZ za swoje usługi pobierają wynagrodzenie w postaci części opłat uiszczanych przez użytkowników praw autorskich. Działalność organizacji ma charakter odpłatny”.

 

Zatem obowiązuje 3-letni okres przedawnienia. W przypadku wytoczenia przez ZAiKS powództwa o opłaty – do zapłacenia byłyby opłaty za imprezy za 3 lata wstecz od dnia złożenia pozwu w sądzie.

 

To nie jest działanie „prawa wstecz”, ale zwykły brak przedawnienia. Poza upływem czasu nie ma innej możliwości na nieuiszczenie zaległych opłat. Na przykład opłaty za wesele z 20.12.2013 r. –przedawniły się 20.12.2016 r., ale za sylwester 2013 jeszcze się nie przedawniły. Przedawnią się dopiero 01.01.2017 r. – o ile ZAiKS nie wniesienie w dniu 31.12.2016 r. pozwu do sądy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - zero =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Sklep internetowy z piosenkami mp3

Chciałbym otworzyć w Polsce sklep internetowy, w którym klienci kupowaliby piosenki w formacie mp3 z zastrzeżeniem, że są one przeznaczone do własnego użytku i zabroniona jest dalsza dystrybucja czy sprzedaż. Korzystałbym z bazy danych dużego serwisu tego typu (uzyskałem już wstępną zgodę) oraz z baz polskich dystrybutorów. Czy mogę legalnie zrealizować swój pomysł?

Nielegalne ściąganie plików

Od 5 do 15 lutego 2013 r. przebywałam w Niemczech u mojego znajomego. Podczas pobytu, korzystając z jego łącza internetowego i własnego laptopa, nielegalnie ściągałam pliki (dokładniej: jeden film). Znajomy dostał pismo z kancelarii adwokackiej (załączam je do pytania) z wezwaniem do uiszczenia opłaty 1000 euro, z czego 400 euro to kara, a 600 – koszty adwokackie. Czy ta kwota nie jest zawyżona (takie sugestie znalazłam na forach internetowych)? Czy znajomy jest w stanie udowodnić, że to ja pobrałam film (z jego sieci korzystało w tym czasie kilka osób)? Czy mogę zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli na stałe mieszkam w Polsce? Chciałabym zaproponować znajomemu ugodę, jednocześnie nie przyznając się do winy (załączam pismo, które zredagowałam) – czy to dobry pomysł?

Jaki charakter ma umowa na wydanie gry komputerowej i wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie?

Nasza firma zajmuje się wydawaniem książek. Trafiła nam się okazja zostania wydawcą gry komputerowej. Zgłosili się do nas jej autorzy – osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, którzy grę wymyślili i zaprogramowali. Czy zatem grę powinniśmy potraktować tak jak wydanie książki na podstawie zawartej z autorem umowy, zgodnie z którą przez określony czas możemy eksploatować utwór w określony sposób i z tego tytułu wypłacamy wynagrodzenie? Czy gra komputerowa stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i w związku z tym wypłacane honoraria są wynagrodzeniem objętym 50% kosztami uzyskania (dla autorów), a dla nas stanowią w całości koszty uzyskania przychodu? A może jednak w tym przypadku autorzy sprzedają nam licencję, a ta podlega amortyzacji a nie bezpośredniemu zaliczeniu w koszty. Ale czy osoby fizyczne mogą udzielać licencji? A jeśli tak, to czym jest wtedy wypłacane im wynagrodzenie i jak jest opodatkowane? PIT? PCC? W założeniu autorzy otrzymują bezzwrotną zaliczkę, a następnie okresowe wynagrodzenia zależne od zysku ze sprzedaży gry.

Sprzedaż kursów obsługi oprogramowania a zgoda producenta

Chciałbym zająć się tworzeniem i sprzedażą kursów obsługi oprogramowania. Czy aby prowadzić sprzedaż tych kursów, muszę mieć specjalną zgodę producenta tego oprogramowania (firmy, która jest autorem programów użytych w moich kursach)? Czy wystarczy mi wykupiona subskrypcja na dany okres? Programy, którymi chciałbym się zająć to AutoCAD, Inventor i MS Excel. Kursy będą w formie materiału multimedialnego (głównie filmiki instruktażowe i prezentacje), do którego dostęp chciałbym sprzedawać. Nie będę prowadzić kursów osobiście ani przez podwykonawców – chodzi tylko o sprzedaż opracowanego przeze mnie materiału dydaktycznego (produktu); chciałbym zarejestrować działalność w Polsce (na początku w formie inkubatora przedsiębiorczości). Podczas kursów nie będzie udostępniany egzemplarz programu; jedynie ja będę posługiwał się programem (filmiki w kursach, które chcę sprzedawać). Kursy będą adresowane do osób mieszkających w Polsce i za granicą – na cały świat.

Czy mogę używać radia w poczekalni dla pacjentów?

Proszę o poradę w sprawie opłaty za korzystanie z radia w miejscu publicznym. Jestem właścicielką poradni lekarskiej, lecz świadczę w niej usługi medyczne tylko w kontrakcie z NFZ (czyli bezpłatne). Nie prowadzę usług prywatnych. Czy mogę używać radia w poczekalni pacjentów?

wizytówka Szukamy prawników »