Prawo jazdy a padaczka

Chciałbym uzyskać prawo jazdy kategorii A2, jednak neurolog nie chce wydać mi zaświadczenia, ponieważ rok temu miałem dwa ataki padaczki (które się nie powtórzyły). Czy coś mi grozi, gdybym zataił chorobę?

Prawo jazdy a padaczka

Ubieganie się o prawo jazdy przez osobę chorą na padaczkę

Zasady oceny stanu zdrowia osoby chorej na padaczkę w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 2, poz. 15 ze zm.).

Zasady te są następujące:

„Padaczka oznacza chorobę o różnej etiologii, charakteryzującą się występowaniem napadów padaczkowych, będących wyrazem zaburzeń czynności mózgu. Padaczkę rozpoznaje się w przypadku wystąpienia co najmniej dwóch napadów padaczkowych w okresie 5 lat, w odstępie dłuższym niż 24 godziny. Dla potrzeb orzeczniczych o rozpoznaniu padaczki decyduje lekarz neurolog.

W przypadku wystąpienia u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy innej utraty świadomości lub zaburzenia świadomości lub napadowych zaburzeń ruchowych o symptomatologii padaczkowej konieczne jest dokonanie jej oceny, z uwzględnieniem ryzyka ponownego wystąpienia podczas kierowania pojazdem. Lekarz neurolog określa wymagania dotyczące dalszej obserwacji lekarskiej oraz może wskazać okres, w którym osoba posiadająca prawo jazdy nie może kierować pojazdami.

Zdolność do kierowania pojazdem osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy, u której stwierdzono strukturalną zmianę śródmózgową lub śródczaszkową, podlega ocenie indywidualnej przez lekarza neurologa. Lekarz neurolog może określić wymagania dotyczące dalszej obserwacji lekarskiej oraz wskazać okres, w którym osoba posiadająca prawo jazdy nie może kierować pojazdami.

Stwierdzenie u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki

Lekarz, który podczas wykonywania zawodu stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

Osobie, u której rozpoznano padaczkę, przyjmującej leki przeciwpadaczkowe, ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T albo posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, można wydawać prawo jazdy albo przedłużać okres jego ważności po przedstawieniu opinii neurologa potwierdzającej brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 2 lat leczenia. Po tym okresie osoba podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich.

W przypadku odstawienia leczenia przez osobę, o której mowa w ust. 5, kierowanie pojazdem jest bezwzględnie przeciwwskazane od początku odstawienia leczenia do upływu 6 miesięcy od zaprzestania leczenia. Po tym okresie osoba ta podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich. Opinię lekarza neurologa osoba przedstawia uprawnionemu lekarzowi.

W przypadku korekty leczenia lekarz neurolog może wskazać okres, w którym osoba, nie może kierować pojazdami. Opinię lekarza neurologa osoba przedstawia uprawnionemu lekarzowi.

Czy osoba chora na padaczkę może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A1?

Osobie ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T albo posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, która miała pierwszy w życiu napad o symptomatologii padaczkowej, można wydawać prawo jazdy albo przedłużać okres jego ważności po przedstawieniu opinii neurologa potwierdzającej okres 1 roku bez napadów”.

W przypadkach określonych w rozporządzeniu bezwzględnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdem jest wystąpienie napadu padaczkowego w ciągu ostatnich 2 lat choroby. Ponowne ubieganie się o kierowanie pojazdami jest możliwe po spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu.

„Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, u której kiedykolwiek rozpoznano padaczkę lub kiedykolwiek wystąpił napad o symptomatologii padaczkowej, nie może być uznana za zdolną do kierowania pojazdami w ramach obowiązków służbowych.

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E, pozwolenie do kierowania tramwajem lub świadectwo kwalifikacji zawodowej albo posiadająca prawo jazdy kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E, pozwolenie do kierowania tramwajem lub świadectwo kwalifikacji zawodowej, u której kiedykolwiek rozpoznano padaczkę lub kiedykolwiek wystąpił napad o symptomatologii padaczkowej, nie może być uznana za zdolną do kierowania tymi pojazdami”.

W przypadkach określonych w rozporządzeniu osoba ubiegająca się o prawo jazdy albo posiadająca prawo jazdy przedstawia uprawnionemu lekarzowi opinię lekarza neurologa w formie karty konsultacyjnej neurologicznej (jej wzór jest określony w rozporządzeniu).

Zatajenie chorowania na padaczkę podczas badania lekarskiego w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami

Należy podkreślić, że zatajenie chorowania na padaczkę podczas badania lekarskiego grozi odpowiedzialnością karną.

Zgodnie z art. 272 Kodeksu karnego (w skrócie: K.k.) „kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Do przestępstwa dochodzi, jeżeli nastąpi wydanie dokumentu poświadczającego nieprawdę przez osobę uprawnioną, w tym wypadku lekarza uprawnionego do badania lekarskiego, ewentualnie wprowadzenie tego dokumentu np. do rejestru.

Wyłudzenie polega na podstępnym działaniu sprawcy w tym znaczeniu, że ukrywa on okoliczności prawdziwe.

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2003 r. (WA 26/03) wskazano, że „podstępne wprowadzenie w błąd w rozumieniu art. 272 K.k. oznacza szczególną, a nie (jak np. w art. 286 § 1 K.k.) zwykłą formę wprowadzenia w błąd. Dla wypełnienia znamion przestępstwa określonego w art. 272 K.k. nie wystarcza samo złożenie nieprawdziwego oświadczenia, ale konieczne jest podjęcie jeszcze pewnych działań, np. przebiegłych, pozorujących jego zgodność z rzeczywistością i utrudniających wykrycie nieprawdy”.

W związku z tym ukrywając chorobę neurologiczną (padaczkę) podczas badania lekarskiego w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, naraża się Pan na odpowiedzialność karną.

Nie ma tutaj znaczenia, czy uzyskawszy w ten sposób prawo jazdy, będzie je Pan wykorzystywał w praktyce, tj. będzie jeździł motorem, czy nie, ponieważ przestępstwo z art. 272 K.k. popełnia ten, kto podstępnie wprowadzi w błąd osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu i w ten sposób wyłudzi nieprawdę. Wystarczy więc uzyskanie dokumentu (zaświadczenia lekarskiego) wskutek podstępnego wprowadzenia w błąd lekarza poprzez ukrycie choroby.

Jednocześnie należy wskazać, że stosownie do przepisów cytowanego powyżej rozporządzenia każdy lekarz, który podczas wykonywania zawodu stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

W związku z tym podczas każdego badania lekarskiego, również np. okazując określone badania specjalistyczne, fakt ukrycia choroby może się ujawnić, co rodzi po stronie lekarza obowiązek zawiadomienia o tym fakcie organu wydającego prawo jazdy. Może to nastąpić również po uzyskaniu prawa jazdy, np. w trakcie rutynowego badania lekarskiego. Wtedy też może zostać wdrożone postępowanie karne dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa.