Zasiłek dla bezrobotnych a udziały w spółce z o.o.

• Autor: Irena Sawa

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, jeśli posiadam udziały w spółce z o.o. (która aktualnie prowadzi działalność)?

Zasiłek dla bezrobotnych a udziały w spółce z o.o.

Posiadanie udziałów w spółce z o.o. a nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Sam fakt posiada lub zbycia udziałów nie uprawnia Pana do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Warunkiem niezbędnym do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest podleganie ubezpieczeniu i odprowadzanie składek od kwoty co najmniej najniższego wynagrodzenia miesięcznego na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy przez okres co najmniej 365 w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych określają przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) – m.in. zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 przez osobę bezrobotną rozumiemy osobę „niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej”.

Kiedy bezrobotnemu przysługuje prawo do zasiłku?

„Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli:

  1. nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania,
  2. łącznie przez okres co najmniej 365 dni:
      • był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni,
      • wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
      • świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,
  3. opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
  4. wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  5. wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, będąc członkiem tej spółdzielni, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  6. opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie, w wysokości 9,75% przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia,
  7. był zatrudniony za granicą przez okres co najmniej 365 dni, w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy, i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant,
  8. był zatrudniony, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową i osiągał wynagrodzenie lub dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy” (art. 71 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia instytucjach rynku pracy).

Reasumując powyższe, jeżeli w spółce posiada Pan wyłącznie udziały, to nie jest Pan osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Działalność gospodarczą prowadzi spółka.

W sytuacji, gdy jest Pan udziałowcem, członkiem zarządu spółki, z którym jest podpisana umowa, od której są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy od minimalnej płacy przez okres minimum 365 w ostatnim okresie 18 miesięcy, to wówczas po rozwiązaniu umowy spełnia Pan przesłanki do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.