Prawo do pozostania w mieszkaniu policyjnym po śmierci głównego najemcy

Czy mam prawo do pozostania w mieszkaniu policyjnym lub do lokalu zastępczego po zmarłym emerycie policji? Jestem jego synem, ojciec zmarł niecały rok temu, był głównym najemcą. W lokalu tym mieszkam od urodzenia, czyli od 55 lat. Zapytałem o to w gminie, ale odesłano mnie do komendy stołecznej. Czy mogę pozostać w tym lokalu lub czy przysługuje mi lokal zastępczy lub czy grozi mi eksmisja. Co mam zrobić, żeby uregulować to prawnie?

Prawo do pozostania w mieszkaniu policyjnym po śmierci głównego najemcy

Regulacje dotyczące mieszkań służbowych policjantów

Kwestie mieszkań służbowych policjantów reguluje ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, z późn. zm.). Regulacje te w stosunku do policjantów emerytów uzupełnia ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Zgodnie z pierwszą wskazaną ustawą policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Tak stanowi art. 88 ust. 1 ustawy. Na mocy art. 29 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji funkcjonariusze zwolnieni ze służby, uprawnieni do policyjnej emerytury lub renty, mają prawo do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji odpowiednio ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub podległych im organów, albo Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Agencji Wywiadu, Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Szefa Służby Wywiadu Wojskowego w rozmiarze przysługującym im w dniu zwolnienia ze służby. Do mieszkań tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy.

Członkowie rodziny policjanta których uwzględnia się przy przydziale lokalu mieszkalnego

Według ustawy o Policji członkami rodziny policjanta, których uwzględnia się przy przydziale lokalu mieszkalnego, są pozostający z policjantem we wspólnym gospodarstwie domowym:

1) małżonek;

2) dzieci (własne lub małżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej) pozostające na jego utrzymaniu, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 25 lat życia;

3) rodzice policjanta i jego małżonka będący na jego wyłącznym utrzymaniu lub jeżeli ze względu na wiek albo inwalidztwo, albo inne okoliczności są niezdolni do wykonywania zatrudnienia; za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

Natomiast ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji stanowi w art. 29 ust. 2 i 3, że prawo do lokalu mieszkalnego, określone w ust. 1, przysługuje również członkom rodzin uprawnionym do renty rodzinnej po funkcjonariuszach, którzy w chwili śmierci spełniali warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty policyjnej, oraz po zmarłych emerytach i rencistach.

Prawo do lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1, przysługuje osobom wymienionym w ust. 2, do czasu przydzielenia zastępczego lokalu mieszkalnego, nie krócej jednak niż na czas posiadania uprawnień do policyjnej renty rodzinnej.

Czy syn ma prawo do zajmowania służbowego mieszkania po śmierci ojca policjanta?

Powyższy przepis jest kluczowy w Pana sytuacji. Jeśli jest Pan osobą, która ma prawo do renty rodzinnej po ojcu, wówczas miałby Pan prawo do mieszkania po ojcu. Obawiam się, że w tym konkretnym przypadku nie mamy do czynienia z taką sytuacją, z uwagi na Pana informację, że zamieszkuje Pan w tym mieszkaniu od urodzenia, a ma Pan 55 lat.

Zgodnie z art. 23 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny:

1) funkcjonariusza zmarłego albo zaginionego w czasie pełnienia służby;

2) funkcjonariusza zmarłego w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby, jeżeli śmierć nastąpiła wskutek urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie, albo w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeśli śmierć nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby;

2a) funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Służby Wywiadu Wojskowego zmarłego w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli śmierć nastąpiła wskutek urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie, albo jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby;

3) zmarłego emeryta lub rencisty policyjnego.

Uprawnionymi członkami rodziny są (a wynika to z odpowiedniego stosowania przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS):

1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;

3) małżonek (wdowa i wdowiec);

4) rodzice.

Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Jeśli jednak nie ma Pan prawa do renty rodzinnej po ojcu, to niestety nie przysługuje Panu prawo do mieszkania służbowego po nim. W takim przypadku będzie Pan zobowiązany opróżnić lokal mieszkalny w ciągu 30 dni od dnia otrzymania w tym przedmiocie decyzji właściwego organu Policji (art. 95 ust. 3 pkt 3 ustawy o Policji), ponieważ nie przysługuje Panu tytuł prawny do zajmowanego lokalu.